Welkom bij Zuinigaan

Dit weblog gaat over bezuinigen, consuminderen en nog meer, want een mens is tenslotte meer dan alleen een consuminderaar, of zo je wilt een vrek. In '07 kocht ik mijn huis, in december 2018 word ik 66 jaar en mag ik met pensioen, want dan krijg ik mijn AOW. Ik heb een pensioengat van 20 jaar. Ik verkeek mij op de kosten van een koophuis en constateerde dat ik financieel vanaf mijn 66e jaar nogal krap zou komen zitten, vooral vanwege het pensioengat. Dus daar ging ik wat aan doen en op deze weblog vind je mijn berichten hierover.

25 euro in de week-challenge!

4 weken 25 euro per week, is het nog leuk?
Geplaatst op 30 april

Ik wil voor voeding voor de kat en mijzelf, drinken, verzorging en schoonmaakmiddelen gemiddeld 25 euro per week uitgeven. Daarnaast wil ik ook een aantal vergeten voedingsmiddelen in mijn voorraad, die soms al even over datum zijn, opmaken.

Vind ik het nog leuk?
Leuk vind ik het zeker nog wel, vooral omdat het allerlei ingesleten vanzelfsprekendheden weer even helemaal op zijn kop zet:
Waarom koop ik eigenlijk altijd toetjes? Dat deed ik vroeger vrijwel nooit.
Waarom at ik geen groenten meer uit de natuur? Geen brandnetel, geen zevenblad, geen paardenbloemblad, waarom zet ik geen herderstasjesthee meer?
Waarom eet ik, als het er op aankomt, eigenlijk maar weinig peulvruchten?

Ik kreeg al verschillende keren de opmerking: ik zou dat niet willen, vrijwillig zo bezuinigen, terwijl het niet nodig is. Die lezers vinden dat ze daarvoor te veel zouden moeten afzien van lekkere, gezonde dingen en zo gespitst zouden moeten zijn op de uitgaven.
Het rare is dat afzien in de sport, de dood of de gladiolen, nogal verheerlijkt wordt. Eindeloos trainen, je zelf veel ontzeggen omwille van de sport. Weinig mensen die daar vraagtekens bij stellen en waarom dan wel bij zoiets als deze challenge?
Voor mij voelt het niet als afzien. Het is meer kijken met een andere bril naar mijn koop- en kook-gedrag. Wat doe ik precies en waarom doe ik dat? Kan het ook anders en kun je daarmee de kosten omlaag brengen?
Bijvoorbeeld:
Waarom wil ik vette, dure roquefort kopen, als het ook in de aanbieding nog steeds erg duur is?  Heb ik dat nodig om mij fijn te voelen? Is het nodig voor mijn gezondheid. Nee feitelijk niet. Een sinaasappel kan voor mij minstens even lekker zijn dan een toastje met roquefort.
Waarom koop ik foccacia-brood terwijl ik zelf veel goedkoper en lekkerder bruschetta's kan maken?
Het heeft vaak te maken met gemak (foccacia) of mijzelf extra willen verwennen. Maar welbeschouwd kan ik ook heel erg genieten van een lekkere sinaasappel of een lekkere warme maaltijd en heb ik de dure vette schapenkaas helemaal niet nodig.
--------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------
25-euro per week- week 4 al weer!
 Geplaatst op 29 april

In week 4 ben ik nèt onder het budget gebleven. Om precies te zijn heb ik €1,44 over. Dat is niet zo veel. De reserve van week 1 t/m 3 was €1,82. Nu is de totale reserve €3,26.

De uitdaging wordt gecompliceerder, want ik spaar bij AH ook restaurantzegels. Als je 10 zegels hebt gespaard, dan krijg je een 2e maaltijd gratis in bepaalde restaurants. Voorgaande jaren was de spaarperiode langer en ook later in het jaar en ik spaarde dan wel 3 boekjes vol. Jammer dat het nu maar 4 weken is! Je moet, om een zegel te ontvangen, voor minstens 10 euro uitgeven. Hoe spaar ik dan nu 10 zegels? Soms krijg je bij producten, die in de aanbieding zijn, een extra zegel. Dat was in week 4 van mijn challenge het geval met thee en leverpastei. Zo verzamelde ik in de eerste week van de actie 4 zegels.
Ik heb deze keer de gratis groenten ook vermeld. Speciaal voor diegenen die kritisch kijken of ik wel voldoende groenten koop.

week 4 - van 22-29 april 2017
*=aanbieding, @=afgeprijsd,  WAAR PRIJS
Voeding


fairtrade sojasaus, 200 ml. @ AH 1,15
blikjes leverpastei* AH 0,84
Rijnlands roggebrood, 500 gr @ AH 0,90
rundervinken, 2 stuks* AH 0,99
zoute haringen, 2 stuks * AH 0,99
roeryoghurt, 2x 500 ml AH 0,70
brandneteltoppen, 100 gr slootkant naast fietspad
0,00
zevenblad, 150 gram tuin 0,00
krielaardappeltjes, 1 kg* AH 0,99
tomatenstukjes, blik 400gr AH 0,44
cherrytomaatjes, 2x 250 gr* AH 0,99
prei, 3 stuks, samen 743 gr.* AH 0,99
kastanjechampignons, 250 gr. Aldi 0,99
bananen, 6 grote Aldi 1,11
2x 250 gr blauwe bessen, diepvries Aldi 2,38
abrikozen, gedroogd, 200 gr Aldi 1,79
paasstol, 1 kg @ Aldi 1,50
brie Aldi 0,85
blauwschimmelkaas, 200 gr Aldi 1,69
totaal voeding

19,29
Snacks


gevulde eitjes, gezouten karamel @ Aldi 1,00
totaal snacks

1,00
Dranken


kruidenthee, 2 pakjes* AH 1,98
melk Aldi 1,29
totaal dranken

3,27
Kat
0,00
totaal diervoeding


Verzorging
0,00
geen uitgaven


TOTAAL week 4

23,56

De eitjes en stol kocht ik voor koningsdag, toen ik met mijn (schoon)kinderen en 2 van hun vrienden bij mijn oudste dochter was. We waren, nadat het grootste gedeelte van het gezelschap naar de vrijmarkt was geweest, gezellig met zijn negenen (inclusief de 2 baby's) bij elkaar. De eitjes en de stol waren bedoeld als mijn bijdrage aan het feesteten. De chocolade eitjes hadden een oranje verpakking en pasten er prima bij. Vooral oudste dochter is gek op stol, dus die was ook snel op!

De blauwe bessen koop ik altijd diepvries. Het verschil in prijs tussen vers en bevroren is zo groot! Ik vind blauwe bessen heerlijk en ze zijn heel gezond, maar de prijs van vers is het me niet waard! Ze zijn deze week in de aanbieding bij AH, dan krijg je het 2e bakje met 150 gram gratis. Je betaalt dan voor 300 gram €2,99. Normaal betaal je dus voor 150 gram €2,99. De diepvriesvariant smaakt ook prima en ziet er mooi uit. Bij de Aldi koop je voor €1,19 een doosje met 250 gram. Ik vind dat een uitstekende budgetkeuze!
---------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------
25 euro per week - uitgaven in de 3e week - ver over budget!  
Geplaatst op 22 april
Nog steeds gaat het goed met de uitgaven. Ik heb in de afgelopen week zelfs niet alleen eten voor mezelf gekocht, maar ook voor poes, maar ik ben in de afgelopen week niet onder de 25 euro gebleven. Het is maar goed dat ik enige reserve had opgebouwd. In totaal heb ik in de afgelopen 3 weken €73,21 uitgegeven.
Ook deze week kookte ik deels uit de voorraad. Ik kookte boekweit, tenminste houdbaar tot in 2013, maar het zag er nog prima uit. Daarover morgen meer!

Wat betreft koken uit de voorraad:
In de komende week ga ik polenta maken. Daarvan heb ik nog een zak met 700 gram staan. die is namelijk ook al een tijdje over datum! Voor de nieuwsgierigen, kijk hier voor een recept.
Nog even voor de duidelijkheid. In het recept voor polenta is sprake van 50 gram maïsgries per persoon. Ik ga dus niet 14 porties maken en bewaar nog vrij veel voor volgende keren.
Daarnaast ga ik koken met zeewier en bami. Beide heb ik al heel lang in huis en zijn een paar jaar over de THT datum. Ook daar schrijf ik in de komende week een bericht over.
Dan de uitgaven:

week 3 - van 15-22 april 2017
*=aanbieding, @=afgeprijsd,  WAAR PRIJS TOTAAL
Voeding


cottage cheese, 200 gr * AH 0,59
roomboter * AH 1,19
2 bossen radijs, ca 500 gr totaal* AH 1,00
brie Aldi 0,85
rucola, 75 gr Aldi 0,67
gele vla Aldi 0,69
knäckebröd Jumbo 0,45
blauwe kaas, 150 gr Jumbo 1,39
marmelade met sinaasappelschil Jumbo 0,84
champignons Jumbo 0,79
cream crackers Jumbo 0,59
smeerkaas light, 2x 200 gram Lidl 1,54
frambozen, 500 gram, diepvr. Lidl 2,99
groene olijven, pot, netto 600 gram* Lidl 2,79
salami Lidl 1,49
amandelen, 200 gr Lidl 2,59
Griekse gehaktballetjes, blik Lidl 1,69
komkommer Lidl 0,59
sinaasappels, 2 kg  Lidl 2,19
rode ui, 500 gram  Lidl 0,79
totaal voeding

25,71
Snacks


drop Lidl 0,89
totaal snacks

0,89
Dranken


melk Jumbo 1,29
totaal dranken

1,29
Kat


2 pakken harde brokjes Jumbo 4,50
totaal diervoeding

4,50
Verzorging


geen uitgaven


TOTAAL week 3

32,39

Ik ben deze week wel een beetje uit de bocht gevlogen, met mijn gehaktballetjes, salami, olijven, frambozen, amandelen, drop, blauwe kaas, roomboter en brie. Maar goed, op dit moment ligt het nog allemaal in de voorraad en is er nog helemaal niets van gebruikt!
Het had trouwens duurder gekund. Dezelfde Engelse marmelade kost bij de AH 99 cent, mijn voordeel 15 cent. De twee pakken kattenvoer zijn bij de AH 22 cent duurder en A-merk cottage cheese is bij de AH per 200 gram 80 cent duurder. Dan heet het Hüttenkäse. Ik proef geen verschil.
De ongebrande, ongezouten amandelen die ik kocht, kosten omgerekend €12,95 per kg. Bij AH koop je ongezouten ongebrande amandelen voor €20,86 per kg.
Volgende week weer onder de 25 euro!
 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
25 euro per week - uitgaven in de 2e week!
Geplaatst op 15 april

Al weer de 2e week van mijn project, om met 25 euro per week rond te komen, voorbij.
Wat koop ik van dat budget van 25 euro? Voeding voor mij en de kat, dranken, snacks en lekkers, was- en schoonmaakmiddelen, toiletpapier en persoonlijke verzorging.
Ik had, voordat ik aan het project begon, in de voorraadkast (kattenvoer, conserven, gedroogde pasta, peulvruchten, rijst etc) koelkast en vriezer vrij veel voorraad, zeker voor een alleenstaand mens zoals ik. Ook met tandpasta, wasmiddel en toiletpapier kan ik nog minstens een half jaar vooruit.
Het ging dus  om aanvulling van noodzakelijke levensmiddelen en verse waar.

Vanwege de aanwezige voorraad zal het je niet verbazen dat ik ook deze week weer gelukt is om minder dan 25 euro uit te geven.
Hieronder een overzicht:

week 2 - van 8 t/m 14 april 2017
*=aanbieding, @=afgeprijsd,  WAAR PRIJS TOTAAL
Voeding


wortelen, 1 kg AH 0,76
uien, 2 kg AH 1,39
1 rode ui, 110 gram AH 0,16
trostomaten, 500 gram* Lidl 1,69
venkel, 425 gram* Lidl 0,99
2 baby gem sla @ * AH 0,84
bananen, 4 stuks Aldi 0,77
kokosmelk AH 0,66
zonnebloemolie, 1 liter AH 1,29
gember-ontbijtkoek, 350 gr* AH 0,52
knäckebröd* AH 0,59
blauwschimmel kaas, 200 gr 60+ Lidl 1,59
kruidenkaas Lidl 0,55
Italiaanse bol, * @ AH 0,19
kaas AH 2,89
3x cottage cheese * AH 1,67
jam, 2 potten van 600 gram * AH 1,66
halvarine AH 0,69
totaal voeding

18,9
Snacks


snoep Lidl 0,79 0,79
totaal snacks


Dranken


melk, 2 liter Lidl 1,29 1,29
totaal dranken


Kat


geen uitgaven


Verzorging


geen uitgaven


TOTAAL week 2

20,98

Roquefort, voor mij de lekkerste blauwschimmelkaas die er bestaat, was bij AH in de aanbieding. 3 pakjes voor de prijs van 2, nu dus 7 euro. Dan heb je voor die 7 euro ongeveer 500 gram. Het is voor mij wat veel en wel erg duur. Ik kocht blauwschimmelkaas bij de Lidl, die kost 7,95 per kg en is verkrijgbaar in doosjes van 200 gram. Goedkoper en bijna net zo lekker. Als ik 3 pakjes Roquefort bij de AH koop, is de kaas vaak binnen een week op. Niet budgetbewust en ook niet goed voor mijn gezondheid.

Gisteravond een heerlijke maaltijdsalade gegeten met sla, rode ui, trostomaten, bosui, noten (voorraad) en fetakaas (voorraad). Er bij: sneetjes knäckebröd met blauwe kaas en een glaasje wijn (voorraad).

Over van week 1: €5,16, over van week 2:  €4,02 Totale reserve: € 9,18
------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------
 25 euro per week - de eerste week: de uitgaven!
op 8 april geplaatst

In de afgelopen week heb ik het prima gered van 25 euro, er is zelfs €5,16 over gebleven. Dat komt ook omdat mijn voorraad wasmiddel, tandpasta ect. (zeg maar non-food) vrij groot is. Er hoefde niets gekocht te worden.
Ook de voorraad groenten en broodbeleg was toereikend om niet te hoeven bijkopen.

week 1 - van 1 t/m 7 april 2017
*=aanbieding, @=afgeprijsd,  WAAR PRIJS TOTAAL
Voeding


10 eieren aldi 1,39
1 kg zoete aardappelen* aldi 1,49
3 bollen knoflook aldi 0,99
gember, vers, 85 gram AH 0,56
bouillonblokjes AH 0,77
bananen, 980 gr AH 0,99
appels, 860 gr* AH 0,85
linzen, 900 gr AH 1,39
dubbelvla* AH 0,62
hüttenkase AH 0,68
2 liter volle yoghurt * AH 1,57
1 brood@ bakker 1,25
1 volkoren brood Lidl 0,99
rijstwafels, 20 stuks Lidl 0,29
lente ui, bosje Lidl 0,69
sardines, 2 blikjes Aldi 1,50
bieslook, grote pot Aldi 0,99
totaal voeding

17,01
Snacks


surimisticks AH 0,85
radijs, 250 gram Aldi 0,69
totaal snacks

1,54
Dranken


melk AH 1,29
totaal dranken

1,29
Kat


geen uitgaven


Verzorging


geen uitgaven


Cadeaus


verdwijnt uit het lijstje


TOTAAL week 1

19,84




reserve
5,16

Zoals je ziet heb ik besloten eventuele cadeaus niet mee te nemen in mijn overzichten. Dat vind ik voor mij te veel gevraagd en ik ga het niet doen.

Vanavond ga ik weer iets eten uit de voorraad. Ik kocht lang geleden 2 kg gedroogde kikkererwten. Ze zijn een beetje overjarig nu. De 350 gram gedroogde erwten die ik vandaag ga koken, heb ik flink lang in de week gezet: ruim 24 uur en ik ga ze lang koken in de snelkookpan. Dan worden ze vast wel gaar.
Mijn plan ik om weer voor 3 keer warm eten te maken. Wat doe ik er bij? 2 lamsworstjes, blokjes knolselderij (diepvries), winterwortel, uien, knoflook en misschien nog een tomatensaus/gezeefde tomaten. Alles uit de voorraad!
 -

25 euro per week - welke knelpunten kom ik tegen?Geplaatst op 6 april

 Waarom is het voor mij best lastig om met 25 euro per week rond te komen?
Ik realiseer me vooral dat daar ook soms duurdere uitgaven van betaald moeten worden en dat er dan weinig overblijft.
Bijvoorbeeld een pot vitamine D3. Dat wil ik zeker blijven gebruiken en ook vitamine B12 is nu ik vrijwel helemaal vegetarisch eet, zeker raadzaam. Ik heb deze vitamines in november in een aanbieding gekocht en dat kostte €4,64. Dat is toch een forse aanslag op het weekbudget!
Ook kan ik niet zonder een mok oploskoffie op de vroege morgen, een pot met 200 gram kost €5,29. Verder wil ik graag iedere week een vet visje eten, volgens het Voedingscentrum is dat namelijk heel gezond en ik vind vette vis ook heel lekker, het is voor mij een traktatie. Wat is vet? Haring, makreel, zalm en sardines. Sardines of haring uit blik zijn het goedkoopste, maar echt lekker vind ik dat niet, maar de aankoop van gerookte zalm, zoute of gerookte haring of gerookte makreel is behoorlijk prijzig en binnen het budget eigenlijk niet haalbaar.
Nu is de behoefte aan oploskoffie heel relatief, maar een fles spijsolie of een pak wasmiddel is op zijn tijd toch echt wel nodig. En wat dan handig zou zijn, is dat ik dat kan kopen in een "2 voor de prijs van 1 aanbieding". Alleen als je van weinig moet rondkomen, dan moet daar maar net op dat moment geld voor zijn.
Dat betekent dat je moet sparen. Dat je dus bij voorkeur niet de hele 25 euro moet uitgeven, maar een deel moet reserveren voor grotere uitgaven, zodat ik na 3 maanden op een totaal van hooguit 375 euro uitkom. En hoe spaar je van 25 euro per week?

Door geconfronteerd te worden met veel wat (te) duur is om te kopen werkt bij mij zeer eetlust opwekkend, ik krijg een enorme "lekkere trek": ik wil chips en patat en loempia, ik wil koekjes, ik wil gerookte zalm, ik wil ijs en pizza  en het liefst héél veel. Dingen die ik vaak anders niet zie staan en totaal geen behoefte aan heb, spoken mij nu door het hoofd.
Waarschijnlijk heeft het er mee te maken dat ik toch gewend was om relatief luxe eten te kiezen:
harde broodjes
roquefort
makreel
mineola's
chorizo
ossenworst
noten
oude kaas
geitenkaas
pesto
Dat kocht ik niet iedere week, maar toch regelmatig. Naar mijn gevoel past dit nu niet meer in het budget, vandaar misschien de onrust en lekkere trek! Ik koop ze niet, die dingen voor de lekkere  trek. Naar mijn mening kan ik dan veel beter bovenstaande lekkere, luxere dingen kopen als ik dan toch uit de bocht vlieg.

Het proberen uit te komen met geld doet mij ook denken aan vroeger, toen we met weinig moesten rondkomen. Altijd de spanning of het ging lukken, want de kinderen moesten nieuwe kleren, een nieuwe jas, nieuwe schoenen, nieuwe laarzen, nieuwe gymschoenen. Wat als de wasmachine of de koelkast stuk ging, was daar dan wel geld voor?
Arm heb ik mij nooit gevoeld in die tijd, armoede heeft naar mijn gevoel te maken met echte ontberingen, met honger en met kou lijden. Dat was op ons niet van toepassing. Omdat wij niet rookten en geen alcohol gebruikten, omdat we alles bereisden op zelf onderhouden derdehands of vierdehands fietsen en omdat we gebruik maakten van regelingen als huursubsidie, konden er ook cadeautjes gekocht worden. Dat moest wel met beleid en soms al een half jaar van te voren, maar met verjaardagen en sinterklaas waren er als vanzelfsprekend altijd cadeautjes.

Voor zover ik weet, herinneren mijn kinderen zich deze periode niet als stressvol vanwege armoede, maar voor mij gold dat toch wel, ik maakte me vaak zorgen: wat als er al wéér een fiets gestolen wordt, wat als de kinderen zo snel groeien dat ze al weer nieuw schoeisel nodig hebben? Wat als er iets stuk gaat?

Hoe zorg ik dat ik die stress nu niet zo ervaar? Ik denk dat het veel meer moet zien als een spel en het ook weer niet te serieus moet nemen. Lukt het niet, ook helemaal niet erg!

_______________________________________________________________________

Hier ga ik schrijven over mijn poging om vanaf 1 april een tijd lang van 25 euro per week te leven. Hierbij is inbegrepen: eten en drinken voor mezelf, snacks, voeding voor de kat, kapper, verzorging en (af)wasmiddelen.
Wekelijks komt hier een overzichtje van de uitgaven tot dan toe. Deze overzichtjes verschijnen ook op mijn blog.

Wat waren mijn plannen ook al weer?
Meer uitgaan van basisproducten.
Meer vegetarische maaltijden maken.
Het schrappen van luxe kazen, zoals blauwe kaassoorten.
Het schrappen van worst, paté en andere vleeswaren.
Het schrappen van luxe broodjes, gewone volkoren boterhammen zijn ook prima.
Geen dure vruchten en bessen kopen.
Het schrappen van koek, koekjes en snoep. Dat kocht ik niet zo vaak, maar voorlopig dus even helemaal niet.
Deel eten uit de voorraad. Ik heb een ongelooflijk grote voorraad voor 1 persoon. Daar mag best wel eens iets van opgemaakt.



7 opmerkingen:

  1. Leuke uitdaging, maar niet reeël denk ik, vooral omdat je voeding voor de kat en de kapper er ook bij hebt staan. Wij leven met 3 personen van €60, en dat is al een hele kluif, wij eten basic, maar wel lekker, en hebben een kleine voorraad.Kapper en hondenvoer gaat bij ons niet uit dat budget, dt redeen we niet. wij kopen allees van huismerk en wit merk, eten niet elke dag vlees of vis, en beperken het zuivel- en vleewaren gebruik. Ik ben heel benieuwd en zou het knap vinden als het je lukt! Wel goed blijven eten!

    BeantwoordenVerwijderen
  2. Ben het eens met Anja, Ik vind het ook een leuke uitdaging om met zo weinig mogelijk geld de week door te komen. Ik leef met zijn tweeen van 50 euro in de week. Exclusief hondenvoer. En met onverwachtse zaken zoals printer inkt of anderszins is dat echt krap.

    BeantwoordenVerwijderen
  3. Ik ben al een paar weken bezig met een strak huishoudbudget, en het lukt prima! Houd iedere keer zelfs wat over, dat ik in een glazen pot stort. Iedere keer dat ik hem zie word ik weer blij. Mijn houvast: een weekmenu maken en de boodschappenlijst hierop zorgvuldig aanpassen. Ik eet heel erg lekker en gevarieerd. Geen wijntjes en geen frisdranken (van KoninginMaxima overgenomen - in het begin heel vreemd maar nu zit ik's avonds heel tevreden met een pot thee). Verleden week heb ik een verse pizza gemaakt (bloem, gist, water kneden, en belegd met wat ik in de koelkast vond). Heerlijk en therapeutisch, al klinkt dat raar. Maar dan ben ik heel tevreden over mezelf. Succes met de plannen. Het gaat vast lukken!

    BeantwoordenVerwijderen
  4. KoninginMaxima moet natuurlijk KoninginMinima zijn. Seniorenmoment 😳😳

    BeantwoordenVerwijderen
  5. altijd weer leuk , 25 per week , wij kunnen dat met een gezin natuurlijk nooit redden . Hier minimaal 100 euro per week voor gezin 5 man , echt minimaal .

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Logisch dat je het redt met 25 euro per week als je met 5 personen bent. Ik ben alleen!
      Dus als je het omrekent, dan zou dat voor jullie betekenen: 125 euro per week.

      Verwijderen
  6. Misschien nog een leuke tip, haal bij de grootgrutter 2 blokjes sunlight zeep en je maakt voor €1,50 18 liter vloeibaar wasmiddel! Wast prima schoon je mist alleen die enorme parfum lucht vinden wij geen probleem nu ruik je tenminste alleen mijn parfummetje.

    BeantwoordenVerwijderen