woensdag 31 december 2025

Voor de allerlaatste keer vuurwerk

Tenminste voor de laatste keer legaal, want vanaf 2026 is afsteken van vuurwerk door particulieren verboden. Dat is het nu ook al voor oudejaarsavond 18:00 uur en na nieuwjaarsdag heel vroeg, namelijk 02:00 uur. 
Politie, brandweer en ziekenhuizen verwachten nog meer vuurwerkschade dan in andere jaren. Gewonden, doden en materiële schade. 
Juist doordat het de laatste keer is dat het legaal mag.
Daarom wil ik jullie op het hart drukken: 
Wees voorzichtig! 
Heel voorzichtig. 
Gebruik vuurwerkbrillen, aansteek-lonten enzovoorts. 

Denk ook aan de dieren! 
Hopelijk vallen er in de nieuwjaarsnacht niet opnieuw doden, bijna ieder jaar gebeurt het wel dat er iemand ernstig gewond raakt of zelfs overlijdt als gevolg van vuurwerk. Dramatisch vind ik dat!
Het lijkt wel of het normaal is dat er bij vuurwerk doden en ernstig gewonden vallen, net als in een oorlog. Daar vallen nu één keer ook doden, dat hoort bij oorlog. Iemand anders heeft misschien meer geluk en ontspringt de dans.
Dan denk ik: wat is dit voor waanzin? Kiezen we met ons allen vrijwillig voor een soort oorlogssituatie, waar mensen gewond raken aan handen, ogen of doof worden door een ongelukkig terecht gekomen projectiel?
Willen we dat?
Wat mij betreft niet!
Daarnaast is de uitstoot van vuile lucht gigantisch door fijnstof. Siervuurwerk schijnt wat dat betreft nog erger dan knallers door alle chemicaliën en (zware) metalen zoals barium, antimoon en strontium die nodig zijn voor het maken van de kleuren. Voor 700.000 Nederlanders met luchtwegproblemen breken er weer benauwde tijden aan!

Ook ik heb er nogal last van. Mijn ramen en ventilatieroosters heb ik allemaal dicht gemaakt in de hoop daarmee mijn luchtwegen zo weinig mogelijk te belasten. En natuurlijk neem ik extra astma pufjes om benauwdheid tegen te gaan! 
De beste vuurpijl!

17 opmerkingen:

  1. Iedereen een veilige jaarwisseling gewenst, en een nog veiliger 2026.

    BeantwoordenVerwijderen
  2. Ik wens u alvast het aller beste ,en een gezond 2026. En blijf vooral door gaan met uw blog.

    BeantwoordenVerwijderen
  3. Met jou hoop ik,dat het niet te druk wordt op de SEH.

    BeantwoordenVerwijderen
  4. Fijne jaarwisseling, Aaf! Wij blijven thuis bij Greet, want ze vindt het doodeng allemaal. Voor de dieren is het fijn als er volgend jaar minder of geen vuurwerk is.

    BeantwoordenVerwijderen
  5. n mijn regio is het al jaren verboden. Tot 17:00 is er iets van handhaving. Daarna breekt het los. Horen en zien vergaat je. Op de wegen staan waarschuwingsborden. Dat helpt net zoveel als de bosjes bij Amsterdam verwijderen voor verkrachters.

    BeantwoordenVerwijderen
  6. In Arnhem lijkt het erger dan andere jaren. Nergens politie of handhaving te zien. We liggen soms te schudden in bed als ze onder viaduct afsteken.. hopelijk volgend jaar minder. Ik vind het ellendig om te horen hoe de vogels elke keer opschrikken en opvliegen. Voor huisdieren is het ook een nare tijd. Bieke

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hier is het vergeleken bij vorige jaren opmerkelijk rustig. Misschien is het stilte voor de storm, maar ik hoop dat het rustig blijft.

      Verwijderen
    2. Ik kom ook uit Arnhem. Het is belachelijk dit jaar! Ik woon in zuid. Ik heb net geprobeerd de politie te bellen over een plek waar echt heel zwaar illegaal vuurwerk afgestoken word, maar ik kwam er niet eens doorheen. Ik heb een hond die mega angstig is...Heb haar nu onder kalmerende brokjes zitten. Hou mijn hart vast voor middernacht! Stay safe, Bieke, want veilig is het dit jaar in Arnhem zeker niet!

      Verwijderen
  7. Voor alle lezers, en Aaf, een gelukkig nieuwjaar en een rustige overgang van '25 naar '26 toegewenst!

    BeantwoordenVerwijderen
  8. Of het nu de allerlaatste keer is, weet ik nog niet, hoor;
    het nieuwe kabinet wat komt, kan nog weer anders besluiten.
    Ik hoop maar van wel; we zullen zien, morgen, wat de schade geworden is.

    BeantwoordenVerwijderen
  9. Hier in de Liemers valt het gelukkig mee met het vuurwerk. Vanmorgen even naar het dorp gefietst. Daar was het gezellig druk, maar meer bij de oliebollenkraam.
    Ik wens iedereen die hier leest een goed 2026. En voor jou ook Aaf. En dank voor weer elke dag een blog.
    En nu ga ik aan een verse oliebol van de bakker.

    BeantwoordenVerwijderen
  10. Ik vond het afsteken van vuurwerk altijd een leuke traditie op Oudjaarsavond. Maar de afgelopen jaren werd het vuurwerk steeds eerder afgestoken en de knallen werden kleine ontploffingen.
    Ik ervaar het inmiddels als jaarlijkse straatterreur van een minderheid. Ik erger me dan ook rot aan mensen die op televisie triomfantelijk staan te vertellen welke grote hoeveelheden vuurwerk ze dit jaar nu weer in Duitsland en België hebben gekocht. Ik hoop dat de publieke opinie zich tegen het vuurwerk zal keren en dat het als asociaal zal worden gezien. Net zoals uiteindelijk ook is gebeurd t.a.v. het roken in openbare gelegenheden.

    BeantwoordenVerwijderen
  11. Laten we inderdaad hopen op weinig gedoe zodat ook de politie en hulpverleners een beetje kunnen genieten van de jaarwisseling en niet aangevallen worden.
    Vraag me altijd af hoe die jongens later terugkijken op hun gedrag.
    Onze honden zijn nooit bang geweest voor het geknal, ze staan er even naar te luisteren en gaan verder met wat honden buiten doen. Snuffelen, rennen en genieten.

    BeantwoordenVerwijderen
  12. Jij ook een goede jaarwisseling en een mooi nieuw jaar Aaf!

    Volgens mij is het bij ons momenteel nog rustiger dan voorgaande jaren, maar ik let er ook minder op doordat ik geen bange hond meer heb.

    BeantwoordenVerwijderen
  13. In onze gemeente is al een paar jaar een vuurwerkverbod, maar daar merken we nooit iets van. Sinds gisteren is het alweer een geknal van jewelste. Hopelijk gaat het allemaal goed. Max ligt nu nog rustig te slapen maar ik denk dat hij vannacht weer naar zijn schuilplaats in de schuur gaat. Fijne jaarwisseling en een mooi 2026!

    BeantwoordenVerwijderen
  14. Vuurpijl plant had ik ook in de tuin staan. Mooie plant wordt wel groot. Vroeger als kind was het leuk, maar nu zijn het altijd zulke harde knallen. Ben benieuwd waar we volgend jaar vuurwerk op afstand kunnen bekijken. Zelf blijf ik binnen met oud en nieuw i.v.m. met de katten.

    Aaf een fijne jaarwisseling en een gezond 2026.

    BeantwoordenVerwijderen
  15. Aaf een fijne jaarwisseling en een gezond 2026

    Ook al wordt het verboden, mensen steken toch wel af. Daar is niet op te handhaven.
    Dat zware vuurwerk is ook al jaren illegaal, wordt toch over de grens gekocht helaas.

    BeantwoordenVerwijderen

Reacties zijn welkom, maar kwetsende reacties naar mij of anderen, reclame en ook reacties met naar mijn mening onjuiste informatie worden niet geplaatst.
Over verwijderde of niet geplaatste reacties ga ik niet in discussie.