Afgelopen dinsdag schreef één van mijn lezers dat mijn vaste lezerspubliek bestond uit mensen met een inkomen van gemiddeld 1,5 tot 2 keer modaal. En dat diezelfde lezers de mensen uitjouwen die het minder hebben getroffen.
Dit schreef anoniem om 15:17 uur: "De vaste reageersters hier hebben of zelf een blog of reageren ook op
die andere blogs met hun hele hebben en houden. Gemiddeld anderhalf of
twee keer modaal. Allemaal best. Al hadden ze tonnen. Maar dat beter
weten en naar beneden uitjouwen is dan wel heel erg vervelend".
Wow, ik wist niet dat ik zulke rijke lezers had! Zou het werkelijk waar zijn? Hebben jullie, met of zonder partner 1,5 tot 2 keer modaal? Anoniem geeft wel een voorbehoud, mijn vaste reageersters hebben dit inkomen. Over anderen die niet vaak reageren, of stille lezers, gaat haar/zijn reactie niet.
Ik steek daar zelf wel een beetje "arm" bij af, ik had in 2025 nog net geen 70% van het modale inkomen.
Het modale bruto inkomen was in 2025 bruto ongeveer €3.875 per maand inclusief vakantiegeld. De AOW uitkering was in 2025 €1.683 bruto per maand ook weer inclusief vakantiegeld.
Voor de goede orde, ik voel me absoluut niet arm. Ik ben blij met mijn AOW en de mooie aanvulling die mijn ABP pensioen daar op geeft.
Maar 1,5 à 2 keer modaal heb ik zelf niet.
Ook door mijn spaargeld als buffer hoef ik mij niet snel zorgen te maken bij een crisis. Ik maak me alleen zorgen over de mensen in deze wereld die niet zo fortuinlijk zijn en moeten leven van een minimum of minder dan dat.
Maar de opmerking brengt mij tot de vraag: schrijf ik inderdaad voor de lezers met een ruim inkomen? Ik heb me nog nooit afgevraagd tot wie ik me richt en ik vind het een interessante vraag.
donderdag 2 april 2026
Is dit een blog met als lezers rijke dames, die neerkijken op arme sloebers?
Ik had zelf het idee dat mijn lezers financieel in ongeveer dezelfde situatie zaten als ik. Soms met iets meer inkomen en soms met minder inkomen.
En ik vraag me daarom af waar de veronderstelling van anoniem op gebaseerd is.
AUTEUR: Aaf, alias Zuinigaan. Ooit opgeleid als bibliothecaris (1974) en maatschappelijk werker (1984). Van 1999 – 2019 werkzaam in het HBO en sindsdien met pensioen. Vanaf de aankoop van mijn huis in 2007 blogger met als centraal thema zuinig leven en besparen. Sinds 2016 oma van inmiddels 4 leuke kleinkinderen.
zuinigaan@gmail.com
Abonneren op:
Reacties posten (Atom)
Mooie reactie, Aaf. Van jou bedoel ik. Niet van die anonieme persoon!
BeantwoordenVerwijderenIk moet hier misschien niet reageren, maar die stelling is nergens op gebaseerd, daarom ook anoniem. Die mensen worden ook wel 'toetsenbordridders' genoemd. Wanneer je kritiek hebt op een ander zet dan ook je naam eronder. Ik ben dan 'de andere reageerder', niet of niet vaak. Afgeven op anderen, vinden dat anderen dit of dat moeten doen etc. etc. Het lijkt steeds meer voor te komen in de Nederlandse samenleving (dat is mijn mening). Wees blij met wat je hebt, geef niet af op anderen en heb je kritiek die niets toevoegt slik het in of maak een X-account aan. En Aaf schrijf wat voor jou fijn is, mensen hoeven niet te lezen of te reageren.
BeantwoordenVerwijderenAnoniem heeft wat mij betreft gelijk qua inkomen en vermogen. Maar ik vind het interessant om te lezen wat andere mensen met hun geld doen, en het inspireert mij om ook verstandig(er) met m'n geld om te gaan.
BeantwoordenVerwijderenToen ik je blog ging lezen was ik een alleenstaande moeder met een baan van 24 uur en geen alimentatie.
BeantwoordenVerwijderenNu werk ik nog steeds 24 uur, maar woon ik samen. Mijn vriend werkt ook 24 uur.
Destijds moest ik goed op mn geld letten, nu is het mijn leefstijl.
Mijn eigen netto inkomen (minus de reiskosten die ik maak voor mijn werk ) is € 2300.
Mijn vriend krijgt ietsje meer, maar ik betaal mijn eigen deel en zorg zelf voor mijn studerende dochter.
Ik lees hier ter inspiratie en om me verbonden te voelen met anderen die ook niet alleen maar met consumeren bezig zijn. En ik heb geen blog!
Groet, G
Nee, ik lees je blog al jaren en reageer ook af en toe. Ik ben alleenverdiener (gescheiden met twee thuiswonende twintigers) en verdien ongeveer 65% van het modaal inkomen. Dat verdien ik met 32 uur werken per week. Wel heb ik een flinke buffer.
BeantwoordenVerwijderenOns gezinsinkomen (samen) is plusminus 28500 per jaar (belastingdienst). In verhouding tot inkomen, wat altijd dik onder modaal zat, hebben we een
BeantwoordenVerwijderenaardig spaarpotje opgebouwd. Geen financiële zorgen.
Wij hebben AOW en een klein pensioentje.Ik hou er van om financieel alles goed voor elkaar te hebben.Dus eerst sparen voor kopen.Anders gaat het over.
BeantwoordenVerwijderenWe hebben geen schulden en zijn gezond.Dus wij zijn Rijk.
En ik jouw niemand uit qua inkomen hoog of laag.
Dat "uitjouwen"heb ik nooit gemerkt. Staaltje projectie?
BeantwoordenVerwijderenEr kan hier anders behoorlojk naar beneden getrapt worden en de venijnigheid in de reacties onderling neemt ook toe.
VerwijderenGeef eens een voorbeeld van naar beneden trappen dan? Ik herken/zie dat oprecht niet...
VerwijderenIk ben zo'n stille lezer. Mijn man en ik samen hebben net modaal. Maar we zijn wel rijk. We hebben namelijk niet zoveel nodig. Een derde van ons inkomen wordt gespaard. Zo kunnen we extra kosten makkelijk opvangen. Daarnaast genieten we van wat de dag ons brengt.
BeantwoordenVerwijderenHeb ik of hebben wij, als gezin een ruim inkomen? Ja, vergeleken met anderen misschien wel. Maar bovengemiddeld rijk? Nee, zo voel ik het niet. Volgens mij zijn we heel gewone mensen. Zeker niet arm, we kunnen kopen wat we nodig hebben. We hebben inderdaad twee auto's, tweedehands. Die hebben we nodig omdat we in het buitengebied wonen én beiden onregelmatige diensten hebben.
BeantwoordenVerwijderenIk heb de betreffende reactie ook gelezen. Ik herken mezelf niet in de beschuldigingen van het 'naar beneden uitjouwen'. En zie dat ook niet bij anderen. Ik vermoed dat deze uitspraken gebaseerd zijn op vooroordelen.
Ik lees mee op dit blog omdat de stukjes me aanspreken. De leefwijze zonder grote luxe, vegetarisch eten, zorg voor milieu en tal van andere onderwerpen. De persoonlijke verhalen en het gewone leven waarin alles niet perfect is.
Daarnaast vind ik de interactie fijn.
Het staat iedereen vrij om mee te lezen, ongeacht inkomen of bezit, toch?
Ik heb jou ook nooit op zoiets kunnen "betrappen" :)
VerwijderenJe helpt me eens aan lekkere recepten hier :)
Die reactie heb ik niet kunnen vinden. Wat maakt het uit wie je leest? Ik zie het als bij een andere makers (schrijvers, muzikanten, cineasten) die het ook gaat om wat ze zelf willen en het proces. Als hun “kind” geboren is hebben ze geen invloed meer op wie leest, kijkt of luistert. Het zou jou dus ook niet moeten interesseren wat de portemonnee van je lezers is. Je beleeft plezier aan het maken van je verhaaltjes en waarschijnlijk meestal ook aan de reacties. De advertenties op je blog vind ik irritant (Noorse Eenvoud heeft ze niet en dat leest lekkerder), maar ze zijn nou ook weer niet zo irritant dat ik stop met het lezen. Ik zou me dus niet druk maken over je doelgroep en doorgaan met wat je doet. Herminez
BeantwoordenVerwijderenActiveer een ad blocker en het is over, geen last meer van storende advertenties.
VerwijderenHeb die geïnstalleerd maar nauwelijks verschil zowel als op deze blog als bij Huisvlijt.
VerwijderenIk gebruik de gratis Adblock plus. Dat werkt prima. Kijk hier voor deze gratis service: https://adblockplus.org/nl/
VerwijderenIk ben AOW-er.
BeantwoordenVerwijderenArme Oude Werknemer.
Maar ben gelukkig met mijn werk en heb niet zoveel nodig.
En niet alles wat een azijnpisser uit het toetsenbord rammelt, is per definitie wáár hè. Nu krijgt deze persoon wel groot podium.
ik heb een wia uitkering op bijstandniveau . Dat is 1331,00.
BeantwoordenVerwijderenMet huur en zorg toeslag komt erbij kom ik uit op ongeveer op 1543,00 per maand. Ik heb bij het lezen van de blog nooit het gevoel gehad dat Aaf boven mij staat. Ze geeft juist "zuinigaan tips".
Ik denk dat het inkomen van mijn man en mij wel ruim bovenmodaal is. Nu wel. Maar wij hebben een arme tijd gekend en nog steeds probeer ik zuinig te leven. Dat geeft ons mogelijkheid om ons huis te verduurzamen en om giften aan kerk’ en goede doelen te geven. De blogs van jou, Aaf geven mij inspiratie, al jaaaren lang.
BeantwoordenVerwijderenIk lees mee en reageer soms. Ik ben niet anoniem om nare dingen te zeggen maar om nare gevolgen voor mezelf te voorkomen(heel herkenbare naam).
BeantwoordenVerwijderenIk heb me kapot gewerkt, toen ik kapot was kreeg ik vanwege handicap die ik al voor mijn achttiende had een Wajonguitkering, geen 1,5 tot 2 keer modaal dus, maar bijstandsniveau.
Ik lees Aaf's blog om het gewone, het dagelijks leven, de aandacht voor zuinig leven en sparen, verhalen over haar dochters kleinkinderen, en voor haar nuchtere kijk op de wereld.
Dank je wel Aaf dat je dit al jaren doet en dat het nog steeds fijn is om jouw blog te lezen.
Ook ik lees al jaren mee en vind de onderwerpen leerzaam. Wij hebben AOW en een klein pensioen en kunnen doen wat we willen. Ik lees dat anderen last hebben van de reclame op je Blog, ik heb helemaal geen reclame.
BeantwoordenVerwijderenGroeten, Marja
Helemaal mee eens, 08:35, hier AOW plus klein pensioen, alleenstaand met gehandicapt kind en ik heb veel aan de tips van Aaf en andere lezeressen.
BeantwoordenVerwijderenIk zie dat ik inderdaad inmiddels boven modaal leef, maar dat is niet altijd zo geweest. Toch lees ik je blog niet voor de bezuinigingstips, want ik ben daar erg slecht in. Mijn man budgetteert en in onze minder royale tijden, kocht ik zelden wat voor mezelf. Sowieso alleen heel goedkope kleding, waar ik lang mee deed. Make up en uiterlijk geef ik sowieso niet veel aan uit, dus daar hoefde budgetteren ook niet.
BeantwoordenVerwijderenOmlaagschoppen is iets wat ik nooit zou doen. Ik heb slechtbetaalde baantjes gehad en weet hoe je daar behandelt kunt worden. Nu werk ik met mensen met de laagste inkomens.
Ik vind je blog gewoon leuk om te lezen. :-)
Ik ben alleenstaand met twee jong volwassen kinderen. Ik heb een ruim inkomen.
BeantwoordenVerwijderenDat betekent dat ik geen alimentatie krijg voor mij of de kinderen. Ik betaal alimentatie. Ik krijg ook geen zorgtoeslag of energietoeslag of wat voor toeslag dan ook. Ik moet het zelf verdienen. Collegegeld, hypotheek, ziektekosten, enz enz
Dat is prima.
Ik voel me gezegend met mijn situatie.
Ik hoop dat ik altijd respectvol reageer.
Gr. M
Hier nu wel boven modaal, maar hebben ook andere tijden gekend ivm eigen zaak . Ook zijn wij nu de kinderen uit huis zijn kleiner gaan wonen waardoor we bijna geen hypotheek meer hebben. Groeten Jet
BeantwoordenVerwijderenWij hebben arme tijden gekend. Toen ik alleen kwam was er niks. Nu, door dit soort blogs, gaat het erg goed en kan ik vermogen opbouwen.
BeantwoordenVerwijderenGr. M
Ons gezin zit ruim onder de midden moot maar we hebben 'genoeg'. We zijn bijna van pensioen leeftijd. Ik lees je blog vanuit het buitenland en vind het interessant. Zelf schrijf ik geen blog.
BeantwoordenVerwijderenIk ben ook geen rijke reageerder. Ik heb AOW en een klein pensioen. Maar ik heb mijn appartement bijna afbetaald en een flinke buffer. Dus in die zin ben ik rijk. Ook ik ben iemand die me bij bv bezuinigingen zorgen maak om degenen die het minder hebben, die kunnen er geen bezuinigingen bij hebben. Persoonlijk maak ik me geen zorgen om de komende crisis. G
BeantwoordenVerwijderenIn de tijd dat ik je blog lees zijn er veranderingen geweest in mijn inkomen. Van werkend met 40% arbeidsongeschiktheidsuitkering naar 100% het laatste jaar voor AOW. Nu heb ik grappig genoeg AOW en een pensioen en dat is samen iets meer dan ik verdiende toen ik nog werkte en de uitkering kreeg.
BeantwoordenVerwijderenEigenlijk heb ik er zelf nog nooit over nagedacht of er nav de reacties af te leiden was wat het inkomen is.
Er is op mijn stukjes een paar keer gereageerd dat ik naar beneden zou trappen op mensen met minder geld.. na aanleiding van o.a. opmerking van mij koop je deze week een ijsje of 2 blikken bonen. Of mijn opmerking op de reactie van een lezer, je moet dan wel de ruimte hebben.. reageerde ik .. zet het voor mijn part achter de gordijnen. Maar zorg voor een voorraad want die voedselcrisis/ voedselprijscrises komt eraan. Ik wil lezers van dit blog daar echt voor waarschuwen.. Maar over dit onderwerp.. ik groeide op in een rijk gezin waar elke dag ruzie om geld was.. mijn ouders scheidden toen ik 13 was. Mijn moeder kreeg een riante alimentatie die ze volledig zelf opmaakte. Als ik vroeg om zakgeld zei ze vraag aan je vader en die zei, je moeder krijgt genoeg. Ik had baantjes vanaf mijn 14e. Ik moest mijn eigen kleding kopen en spaarde verder alles op. Op mijn 18e had ik een mbo opleiding afgerond en kon ik een bovenwoning huren. Ik richte dat in met de inboedel van een overleden man op ons dorp. Na een half jaar kwam mijn vader eens kijken en die zag dat ik alle was met de hand deed en ik kreeg toen 500 gulden voor een wasmachine. Wat foute relaties later trouwde ik toen ik 25 was met mijn man. Toen ik 27 was werd ik moeder en stopte ik met werken.we hadden een huis gekocht en we leefden toen al zuinig want 2 kinderen opvoeden op 1 bescheiden inkomen was een uitdaging. We hebben pas een auto gekocht toen onze zoon 19 werd en voor zijn werk een auto nodig had. Ik ben later weer gaan werken, alles wat ik verdiende ging naar hypotheek aflossen en sparen. Alleen mijn vakantiegeld gaven we uit aan vakantie en Leuke Dingen. We hebben nu een senioren woning die is afbetaald een ruime buffer en toen mijn man bijna 6 jaar geleden met pensioen ging ben ik ook gestopt met werken zonder inkomen. Zijn AOW en pensioen zijn netto €2.400 Daar leven we dus prima van. Volgens de cijfers ruim onder modaal. Erfenis gekregen op mijn 37e van 100.000 gulden ( mijn vader had 8 kinderen en 3 ex vrouwen die allemaal mee erfden) daarvan hebben we 70.000 hypotheek afgelost op eerste huis 10.000 per kind op een spaarboekje en 10.000 buffer voor ons. Die erfenis heeft ons veel gegeven in rust bij onvoorziene uitgaven Maar we hebben altijd dan weer gezorgd dat we die buffer terugbrachten naar de 10.000 en later €4.500. Vanaf juli komt mijn AOW erbij en €200 pensioen per maand. Bieke
BeantwoordenVerwijderenIk lees ook het AD en doe wel mee met discussies die je daar kunt voeren. Er is een categorie mensen die altijd jaloers is. Anderen hebben verschillende toeslagen en zij niet. Dus die anderen hebben het beter. Altijd jaloers, altijd negatief. Daar hoort deze anoniem ook bij. G
BeantwoordenVerwijderenDit gaat niet altijd om jaloezie. Sommige van mijn vriendinnen hebben alimentatie en allerlei toeslagen en werken 20 uur.
VerwijderenIk werk fulltime en heb dezelfde kosten. Maar krijg niks. Dat is geen jaloezie, dat is een scheef systeem.
Werken loont niet.
Gelukkig hou ik intens van mijn baan.
Ja, dat gevoel heb ik ook wel. Altijd boos en het ligt bijna altijd aan anderen dat het met hen slecht(er) gaat. Verdrietig vind ik dat voor hen.
VerwijderenMisschien zijn wij nog van de generatie “sparen” en hebben een buffertje voor mindere tijden.
BeantwoordenVerwijderenDe lezers van jou blog hebben een buffer in geld en voeding en leven zuinig.
Dus zuinigaan.
Dan moet iemand wel de ruimte hebben om te sparen
VerwijderenMijn man en ik verdienen samen 2 of 2,5x modaal. Nu wel; dat is lang niet zo geweest. Ik heb altijd weinigverdienende baantjes gehad, en heb lang gestudeerd. Na mijn studie ben ik naar België verhuisd en mijn vriend kwam mee; hij heeft hier een opleiding gevolgd en moest daarna onderaan de carrièreladder beginnen. Ik kreeg gelukkig een goedbetaalde baan in een internationale omgeving, waar ik na 11 jaar ben weggegaan vanwege de hoge stress. Nu verdien ik minder, en werk minder uren, maar heb ook nauwelijks stress. Mijn man is na 5 jaar van werk veranderd en werkt nu als consultant met een bedrijfswagen die we ook privé mogen gebruiken.
BeantwoordenVerwijderenDus, al verdienen we nu goed, als student had ik soms maar €50 over in de maand na huur, verzekeringen, gas-en-licht, etc. voor kleding, reizen en eten. En de eerste paar jaar dat we in België woonden hadden we soms ook maar €100 over terwijl we zuinig leefden.
15 Jaar geleden hebben we in een dorpje een 'opknapper' gekocht, die ons ook een tijd heel krap heeft laten zitten.
Ik lees mee voor de tips, voor het goed volhouden van het doordacht leven, en voor de 'reis' die je gemaakt hebt.
Kleine aanvulling: mijn man komt uit West-Afrika, uit een heel arm land, waar het op dit moment niet goed gaat. Er zijn regelmatig maanden dat we zijn naaste familie (34 mensen) daar te eten geven; ik ben blij dat we daar het geld voor hebben. We helpen de neefjes en nichtjes door de lagere en de middelbare school, en de oudste neef of nicht van een gezin door een vervolgopleiding.
VerwijderenIn de jaren tachtig van de vorige eeuw ging ik het huis uit om samen te wonen, het was crisis in die tijd met grote werkloosheid en ook wij moesten rondkomen van een bijstandsuitkering. Ik werkte wel, maar verdiende niet genoeg om van te leven en mijn toenmalige vriend was kunstenaar en dat bracht ook niks op. Reken maar dat die vriend en ik ieder dubbeltje een paar keer moesten omdraaien voordat we het uit gaven. En wij niet alleen: bijna al onze vrienden hadden het financieel moeilijk. Als ik het vergelijk met nu, dan ben ik rijk. Maar (ver) bovenmodaal... nee dat zeker niet. En op anderen neerkijken, doe ik al helemaal niet. Misschien lijkt het dat ik veel geld heb, door de uitstapjes die ik vaak maak. Maar aan de andere kant ga ik ook zuinig met mijn geld om. Het is redelijk goed in evenwicht, zeg maar.
BeantwoordenVerwijderenToen de kinderen jong waren hield ik me met consuminderen bezig en veel tips daarover ken ik wel, maar er komen toch ook altijd wel weer nieuwe dingen bij. Ik vind het ook leuk om over andere dingen te lezen en als ik iets niet interessant vind dan kan ik het altijd nog overslaan.
Ik krijg totaal ongeveer 750 euro nabestaande pensioen en klein pensioentje van ex en zorgtoeslag, mijn man is 1.5 jaar geleden overleden en begin volgend jaar krijg ik mijn AOW.
BeantwoordenVerwijderenGelukkig hadden wij wat gespaart en ons huis is bijna afbetaald daarom kan ik rond komen van dat kleine beetje, en heb een moestuin voor eigen groenten.
Dus hier geen modaal zelfs minium, maar ik klaag niet.
Net boven modaal hier maar ik snap het gevoel van de schrijfster. Ik lees hier ook wel opmerkingen waarvan ik denk: oordeel niet zo over anderen. Niemand is verplicht om jouw levensstijl na te doen. Het is een groot verschil of je zuinig leeft voor de lol of uit noodzaak. En Aaf, zonder hypotheek of huur hou je honderden euro's per maand meer meer over dan mensen die die vaste lasten wel hebben. Als je dan ook nog een spaarrekening hebt voor noodgevallen is je leven echt anders dan mensen die net genoeg hebben om rond te komen en geen reserves om op terug te vallen. Dat is bijvoorbeeld bij heel veel werkende armen zo. Yvonne
BeantwoordenVerwijderenLief mens trek het je niet aan.
BeantwoordenVerwijderenHet is juist fijn om de diversiteit van bloggers te lezen.
Iemand haalt er iets uit wat bij haar of hem past.
Elly , met een groet uit Schagen
Ik lees je blogs al jaren, Aaf. Vooral de zaterdagse boodschappenlijst vond ik inspirerend. Wat ik ervan opgestoken heb is dat ik - met mijn uitkering op bijstandsniveau en later enkel aow - geleerd heb om zuiniger te leven als een sport te zien en niet als een opgave. Het heeft de kwaliteit van mijn leven positief beïnvloed. Wanneer je nare reacties van die anonieme etterbakken krijgt, denk dan aan de mensen die je blog gebruiken als - in ieder geval wekelijkse - inspiratiebron. Niet stoppen hoor!
BeantwoordenVerwijderenGroet,
Anne
.
Nee geen inkomen boven modaal. Ik steek veel op van dit blog. Bedankt! Sim
BeantwoordenVerwijderenWat een flauwekul. Dus mensen met een boven modaal inkomen weten alles beter en jouwen mensen met een laag inkomen uit. Dit zegt vooral veel over de manier van denken en het minderwaardigheidscomplex van die reageerder. Ik vind het ook raar dat mensen hier hun inkomen gaan opschrijven en meedelen dat ze heus bescheiden en bewust leven. Ook al smijten ze het over de balk, wat gaat mij dat aan. Wat wel een verschil maakt is of je bezuinigd omdat het moet of dat doet om te kunnen sparen.
BeantwoordenVerwijderenPartner en ik hebben samen ruim €2100 per maand (AOW) plus € 247 zorgtoeslag, geen pensioen.
BeantwoordenVerwijderenHa, je weet altijd wel hoe je reacties moet losmaken!
BeantwoordenVerwijderenAnnemaria
Dat mijn blogje reacties zou geven, had ik wel gedacht. Maar zo veel! Daar ben ik zelf ook door verrast!
VerwijderenJa ja, geld geeft meer reacties dan vezels Aaf. En daarom lees ik je elke dag. De variatie.
BeantwoordenVerwijderenHier alleenverdiener, twee kinderen net uit huis. Verdien net iets meer dan twee keer modaal. Wel hoge kosten voor huurhuis en ook nog voor mijn kinderen. Ik spaar 30 procent van mijn inkomen. Geef de rest tamelijk bewust uit. En geef ook vaak iets aan kinderen of andere familie. Net als veel andere reageerders heb ik ook periodes in mijn leven veel minder geld gehad. Ik ben blij met mijn inkomen en mijn spaargeld. Ik kijk zeker niet neer op mensen met minder geld. Zoals ik ook niet opkijk tegen mensen met meer geld. In mijn sociale bubbel zijn er denk ik meer mensen met meer geld dan ik heb, dan met minder geld dan ik heb, nu ik er zo over nadenk. Is nooit echt een onderwerp verder. Echt arm zijn is zwaar. Zeker als het samen gaat met gezondheidspoblemen of andere moeilijkheden.
BeantwoordenVerwijderenWij zitten een klein stukje boven modaal maar leven zuinig. Mijn man is 11 jaar ouder dan ik. Ik ben op 58 jarige leeftijd met prepensioen gegaan zodat we samen kunnen genieten en leuke dingen kunnen doen. Hierdoor heb ik een deel van mijn pensioen opgegeven. Dat geeft niet, we krijgen er vrije tijd en vrijheid voor terug. Ik geef niet om dure kleding kopen (koop mijn kleding bij de kringloop en de Hema), we gaan niet uit eten en koffie drinken op een terras. Als we gaan wandelen neem ik een flesje water en broodjes mee. Helemaal prima. We sparen maandelijks en lossen af en toe wat af op onze hypotheek. Ik voel mij niet rijk maar ook niet arm. Ik lees je blog graag en ben ook altijd benieuwd naar de reacties van de andere lezers.
BeantwoordenVerwijderenIk heb 2537 euro bruto prepensioen = netto 1764 euro, Yolanda
BeantwoordenVerwijderenwij hebben ook aow en een leuk pensioen.altijd zuinig geleefd en dit ga ik niet veranderen.het enige luxe dat we ons gunnen is 1x per jaar een paar dagen in een hotel. geen lux hotel
BeantwoordenVerwijderen,boeken het altijd op veerdeeluitjes. wij zijn zeker geen boven modaal stel maar hebben weinig woonlasten omdat alles is afbetaald en geen schulden hebben.
Was het maar waar.
BeantwoordenVerwijderenWajong dus ruim onder modaal!
Ik heb geen idee op welke reactie je precies op reageert. Ik heb niets geschreven over Wajong. Ik weet dat het een minimumuitkering is.
VerwijderenIk vermoed dat Evelien bedoelt te zeggen, dat ze wel twee keer modaal zou willen, maar van een Wajong uitkering leeft.
Verwijderen@ Fien, dat lijkt me een goede verklaring!
VerwijderenDag Aaf,
BeantwoordenVerwijderenToen ik je blog ontdekte -heeel lang geleden- was ik alleenstaande moeder met een laagbetaalde baan. Kinderopvang, luiers, hypotheek, en een schuld (door ex achtergelaten) van 50.000 gulden. Ik heb mijn verhaal eens gedeeld bij spaarcentje, nu min-of-meer. Nu (tientallen jaren later) val ik in de categorie die genoemd is, rijke dames. Ik heb ongekend hard gewerkt hiervoor. Maar ik leef nog zoals toen. Mijn auto is 18 jaar oud en ik voél me niet rijk. En dat is prima! Vijfmaal modaal als inkomen en ja, ik heb beide kinderen een jubelton kunnen geven bij leven. Verder kijk ik zeker niet neer op mensen met een klein/onvoldoende inkomen. Aaf, ik heb bewondering voor je inzet om elke keer een blog te publiceren. Heel fijn dat je zo eerlijk schrijft. Ga zo door! Een dankbare lezeres.
Nou, ondertussen hebben we wel een gezinsinkomen van 2x modaal en lees dus inderdaad daarom de budget blogs niet meer. Maaaaaar, dit was jaren heel anders. Door o.a. jouw blogs hebben we periode van schaarste om weten te draaien. Huis afgelost en een flinke buffer. Daardoor durfden we meer risico te nemen in de zoektocht naar betere banen. Dat is gelukt! En ik lees veel van je andere stukjes graag. Wat mij betreft mag het nog veel groener en feministischer 😉
BeantwoordenVerwijderenIk moest ff opzoeken wat nu echt modaal is en ik denk dat ik er net onder zit. Maar ik voel mij rijk, telt dat ook? Consumindersingle.blogspot.com
BeantwoordenVerwijderenJa, wij zijn rijk, want we hebben elkaar, een huis, lieve kinderen en een koelkast vol eten! Wat wil je meer?
BeantwoordenVerwijderenMarijke
Ik lees je blog af en toe, maar reageerde maar 1 of 2 keer.
BeantwoordenVerwijderenJa, wij hebben meerdere keren modaal als gezin. En (inmiddels) zelfs multimillionair. Maar we zijn ondanks dat een aardig gewoon gezin, er zijn ook maar weinig mensen die het weten. Vandaar ook anoniem. Maar het geeft je een indruk dat je een erg breed en divers groep van lezers hebt.
Volgens mij hebben wij 1,5 keer modaal. Maar toen ik alleen kwam te staan, moest ik leven van een inkomen rond modaal. Dat ging prima. Ik kon ook sparen. Mede omdat ik goed kan budgetteren. Nu ben ik met pre-pensioen. En ook nu hebben we het goed. Ik lees al heel lang mee hier. Ben dit blog en andere blogs over consuminderen, besparen etc gaan lezen toen ik flink had ingeleverd qua inkomen. Was benieuwd of ik er nog iets van kon leren. Mede door dit blog ben ik toen de hypotheek gaan aflossen.
BeantwoordenVerwijderenGroetjes A
Dit blog zie ik als wederom het vuur optoken. Als je al zo blogt dan weet je toch dat er op bepaalde veel reactie gaan komen? Mensen gaan zelfs zo ver dat ze hun maandinkomen benoemen. Totaal niet relevant.
BeantwoordenVerwijderenHet lijkt mij dat als je zo'n blog maakt over het vragen om donatie op de blogs 'eenvoudig leven' en 'huisvlijt', dat je weet dat er zoveel gereageerd wordt? En dat daar dus ook felle reacties tussen kunnen zitten. Fel is voor mij wat anders dan respectloos of denigrerend.