maandag 28 september 2026

Interessante gratis online lezingen

De Faculteit Gedrags- en Maatschappijwetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen organiseert regelmatig lezingen die gratis toegankelijk zijn.
En niet alleen organiseren ze lezingen, maar ze zetten zo'n lezing ook online. Die kun je terugkijken. 

Ik was geïnteresseerd in de lezing deze maand, die ging over Criminaliteit en detentie - Wat betekent het voor een kind om op te groeien in een gezin waar criminaliteit of detentie een rol speelt? Welke gevolgen heeft een gevangenisstraf voor ouders, kinderen en andere naasten? En hoe kunnen we voorkomen dat problemen van generatie op generatie worden doorgegeven?
De lezing was in de aula van de Universiteit, maar werd ook gestreamd. Doordat het mij die avond niet goed uit kwam om er heen te gaan, bekeek ik de lezing online en ontdekte dat de lezing onderdeel is van een hele serie lezingen.

Ik geef hier onder, om je een indruk te geven, de titels van 8 lezingen, er staan er 17 op de site. 

Overgewicht en obesitas - Bijna de helft van de Nederlandse volwassenen heeft overgewicht en ongeveer 15% heeft obesitas. Ook onder kinderen en jongeren komt overgewicht steeds vaker voor: bijna 1 op de 5 is te zwaar. Wat zijn de oorzaken hiervan? En belangrijker nog: wat kunnen we eraan doen?

Mentale gezondheid jongeren en suïcide - De mentale gezondheid van jongeren staat onder druk. Steeds vaker kampen ze met somberheid, stress en gedachten aan zelfdoding. Wat weten we daarover uit onderzoek—en waar liggen aanknopingspunten voor herstel? 

Autisme - Veel mensen met autisme leren zich aan te passen aan hun omgeving, waardoor hun worstelingen niet altijd zichtbaar zijn voor de buitenwereld. Tijdens deze Publieksacademie verkenden we wat er schuilgaat achter dat aanpassingsvermogen, zowel bij volwassenen als bij kinderen.

De opleidingskloof - De tegenstellingen tussen ‘hoog’ en ‘laag’ opgeleid lijken steeds vaker het nieuws te halen. Maar hoe groot is die kloof eigenlijk? En kijken we wel naar de juiste scheidslijnen in de samenleving?

Ernstige meervoudige beperkingen
- Verder kijken dan de beperking: De wereld van mensen met een ernstige meervoudige beperking en hun gezinnen.

Depressie en burn-out - Depressie en burn-out vertonen veel gelijkenissen in de problemen die mensen ervaren, maar soms krijgen mensen de ene diagnose terwijl anderen de andere te horen krijgen. Dit kan verwarrend zijn, zowel voor de personen zelf als voor hun familie en vrienden.

Trauma - Zo'n 80% van de mensen maakt ooit een traumatische gebeurtenis zoals een ongeluk of confrontatie met geweld mee. Ongeveer 7% van deze groep ontwikkelt een posttraumatische stressstoornis (PTSS).

Pesten - Pesten komt bijna overal voor, zowel op scholen als op de werkvloer. Ongeveer één op de tien mensen krijgt ermee te maken. Dit is verontrustend omdat pesten veel leed kan veroorzaken, waaronder eenzaamheid, angst en depressie.

Geen opmerkingen:

Een reactie posten

Reacties zijn welkom, maar kwetsende reacties naar mij of anderen, reclame en ook reacties met naar mijn mening onjuiste informatie worden niet geplaatst.
Over verwijderde of niet geplaatste reacties ga ik niet in discussie.