zondag 9 november 2025

Verrassend!

 Bij de SP is het al jaren zo dat Kamerleden en andere politici verplicht een bijdrage moeten doen voor de partijkas. 

Maar wat lees ik in het nieuws? De VVD heeft schulden en overweegt net als de SP van alle ministers, staatssecretarissen, Kamerleden, provinciebestuurders, burgemeesters, wethouders en raadsleden een bijdrage aan de partijkas verplicht te stellen. Anders komt de partij nog verder in de schulden. Het plan is om 3,5 % te vragen. Dat is nog een voorstel, er is nog niets besloten. 

De oorzaak bij de VVD is het teruglopen van het aantal Kamerzetels. In 2012 had de VVD 41 zetels en nu zijn daar nog maar 22 van over. Dat betekent veel minder subsidie. Ook is het aantal leden flink gedaald, waardoor er minder contributie binnen komt. Twee geldstromen die kleiner worden. Dat betekende vorig jaar al een financieel tekort van ruim 1,3 miljoen euro. 

Wie had dat gedacht? Een partij die er alles aan doet om de rijken nog rijker te maken en waarvan de meeste leden een ver boven modaal inkomen hebben! 

Nu moet ik dat percentage wel relativeren. Niet alleen de SP, ook andere partijen vragen geld van  ministers, staatssecretarissen, Kamerleden, provinciebestuurders, burgemeesters, wethouders en raadsleden. Bij het CDA gaat het om 3 procent, bij D66 om 6 procent, bij de ChristenUnie om 10 procent en bij GL/PvdA kan het oplopen tot 13 procent, daar is het afhankelijk van de hoogte van het inkomen. 

En de SP? Die spant de kroon: daar is de afdracht minimaal bijna de helft. 

Bronnen: NOS en de Volkskrant

8 opmerkingen:

  1. Dat was toch vroeger bij de communistische partij ook zo?

    BeantwoordenVerwijderen
  2. Er gebeuren dingen die niet te geloven zijn. Helaas. Ik ben bang dat het elders nog erger is…

    BeantwoordenVerwijderen
  3. Bij de SP is het zo dat je ongeveer het inkomen krijgt dat je ook voor je kamerlidmaatschap had. Dus iedereen draagt wat anders af. De leraar wat meer dan de huisarts zeg maar. Er is wel eens gedoe over in de partij, rondkomen is soms lastig, maar over het algemeen is het breed gedragen.

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Sorry hoor, maar waarom zou je dan als leerkracht in de Tweede Kamer gaan zitten. Je kosten zijn nl hoger. Je hebt opeens huisvestingskosten en hogere reiskosten die je voorheen niet had. Betaald de SP dat?

      Verwijderen
    2. Als je Kamerlid bent en je woont bijvoorbeeld in Groningen of Enschede, dan krijg je naast je salaris als Kamerlid een onkostenvergoeding voor reiskosten en verblijf in Den Haag. Dat wordt door de overheid betaald en niet door de partij waartoe je behoort.

      Verwijderen
  4. Ben lid van de SP, de afdrachtregeling wordt breed gedragen. 141.000 euro (https://www.parlement.com/inkomen-tweede-kamerlid) trekt de verkeerde mensen aan. En de tegenstanders van de afdrachtregeling zijn vallen consequent door de mand, zie bv https://sptransparant.wordpress.com/2011/11/01/veerle-slegers-heeft-nog-steeds-een-prima-inkomen/

    BeantwoordenVerwijderen
  5. Zou er bij de VVD ook meespelen dat schenkingen aan partijen nu aan een maximium van 1 ton gebonden zijn?

    BeantwoordenVerwijderen
  6. Sorry. Bericht over schenkingen was van loesje

    BeantwoordenVerwijderen

Reacties zijn welkom, maar kwetsende reacties naar mij of anderen, reclame en ook reacties met naar mijn mening onjuiste informatie worden niet geplaatst.
Over verwijderde of niet geplaatste reacties ga ik niet in discussie.