Mijn broer en ik hebben dezelfde ouders, we kregen dezelfde voeding, dezelfde poetsdiscipline aangeleerd. We kregen beiden als kind fluor, op advies van de tandarts.
En toch had mijn broer al jong veel problemen aan zijn tanden. Mijn tanden en kiezen bleven tot na mijn 18e jaar volkomen gaaf. Hij had al als tiener zenuwontstekingen aan zijn tanden en zijn gebit ging in de jaren die volgden achteruit, met een veel grotere snelheid dan dat van mij.
Ik kreeg ook zo hier en daar een vulling, maar nog steeds heb ik tanden en ook een enkele kies die helemaal gaaf zijn. En nu pas zijn er in januari een tand en een kies getrokken. Die tand gaat vervangen worden door een implantaat, maar verder zijn er geen problemen.
Bij mijn broer is dat niet zo, hij heeft kronen en bruggen en een plaatje, hij heeft bijna geen eigen tanden meer. Er is, op zijn 69e bijna niets meer over van zijn gebit.
Vreemd, we hebben veel dezelfde kwalen.
We hebben alle twee loslatingen en scheuren in het netvlies gehad, waardoor we kans liepen blind te worden. Door operaties en lazeren gaat dat nog steeds goed.
We hebben allebei relatief jong staaroperaties gehad, aan beide ogen. Ik op mijn 61e en mijn broer nog wat jonger.
We hebben beide 2 nieuwe heupen en beide hebben we gehoorproblemen waarvoor we hoortoestellen dragen.
Lang ben ik trots geweest op mijn goede en bijna gave gebit, maar ik denk nu: dat was toeval en geen eigen verdienste. Blijkbaar heb ik in aanleg een veel beter gebit dan mijn broer. Ik heb gewoon mazzel.
Misschien heeft mijn broer dat slechte gebit van mijn vader, hij was 29 jaar toen ik geboren werd en ik heb hem nooit anders gekend dan dat hij een kunstgebit droeg. En dat 's nachts in een glas met kunstgebitreiniger legde 😬. Lang dacht ik dat dit kunstgebit van mijn vader lag aan het feit dat hij in de 2e wereldoorlog als dwangarbeider in Duitsland werkte en toen ondervoed was. Maar misschien had hij van zichzelf net zo'n in aanleg slecht gebit als mijn broer?
Over besparen en bezuinigen en over met pensioen zijn. En ook over leven in de huidige tijd!
zondag 16 maart 2025
Bijna tandenloos
Labels:
Gebit,
Gezondheid

Ooit opgeleid als bibliothecaris (1974) en maatschappelijk werker (1984). Van 1999 – 2019 werkzaam in het HBO en sindsdien met pensioen. Vanaf de aankoop van mijn huis in 2007 blogger met als centraal thema zuinig leven en besparen. Sinds 2016 oma van inmiddels 4 leuke kleinkinderen.
zuinigaan@gmail.com
7 opmerkingen:
Reageren is leuk, graag zelfs, maar kwetsende reacties naar mij of anderen, reclame en ook reacties met naar mijn mening onjuiste informatie (bijvoorbeeld complottheorieën of fascistische opmerkingen) worden niet geplaatst.
Over verwijderde of niet geplaatste reacties ga ik niet in discussie.
Abonneren op:
Reacties posten (Atom)
Een boek van Maarten ‘t Hart beschreef hij dat het hebben van een tandenborstel, toen hij op middelbare school zat en leerde poetsen, een flinke bonje thuis veroorzaakte.
BeantwoordenVerwijderenZijn ouders hadden een kunstgebit. Ook mijn moeder had op 45 jarige leeftijd een kunstgebit.
Maarten spaarde geld om zijn zusje ook naar de tandarts te laten gaan. Ik heb altijd gedacht dat ik ook een kunstgebit zou krijgen. Drie keer per jaar ga ik naar de mondhygieniste. Ik heb nu een goede. Dat was geluk hebben. Tot nu toe heb ik wel veel kronen, maar als ik haar vroeger had gehad zou ik minder kronen hebben. 72 jaar en geen kunstgebit.
Ik heb dat autobiografische boek van Maarten 't Hart ook gelezen. Vreselijk en onvoorstelbaar! Was de titel van het boek Magdalena? Hij is maar 8 jaar ouder dan ik. Voor mij was tandenpoetsen vanaf het allereerste begin zo normaal!
VerwijderenIk las al zijn boeken. Magdalena was volgens mij zijn laatste boek. Het boek over zijn moeder.
VerwijderenIk weet niet meer over welk boek het ging.
Bij mij gaat waarschijnlijk de restanten eruit aan het einde van het jaar. Altijd goed verzorgd maar vooral de aanzet is altijd kwetsbaar geweest, ook al veel kronen vanaf 25e. Ik geef voor een deel de schuld aan de schooltandarts, dat was ook martelen bij de behandeling en later die van ziekenfonds ook. Pas toen ik bij particuliere tandarts terecht kwam ging het wat beter. Mijn zus heeft wel beter gebit maar heel kwetsbaar tandvlees.
BeantwoordenVerwijderenWe hebben beiden veel artrose, ik vooral onderste deel lichaam, al 2 nieuwe knieen met 63 en pennen in voet, zij heeft 2 nieuwe schouders en ze is net 60, 14 jaar jonger dan ik.
In delen van het land was er ook de gewoonte dat stellen die trouwden als huwelijkscadeau een kunstgebit kregen! Maar op jonge leeftijd is dat helemaal niet goed, kaken verzwakken en veranderen daardoor ook sneller dan met tanden en kiezen
Ik ben 37 en op het punt van haal alles er alsjeblieft uit. Ik kan wel 20 keer per jaar naar de tandarts en de mondhygiënist gaan en nog ben ik er dan niet. Ik heb altijd pijn, altijd wel een gat, ergens een ontsteking en altijd pijn. Mijn oma en een tante van me hadden ook voor hun 30e al een kunstgebit omdat het dweilen met de kraan open is. Mijn moeder heeft voor 40000 euro gekroond en gebrugd en implantaten gehad. (Dat ging ook altijd allemaal kapot, kroon erop, brak af. Kun je opnieuw beginnen en het hele bedrag weer betalen.) ze is op haar 61e overleden..
BeantwoordenVerwijderenIk ben zo getraumatiseerd en murv ervan dat ik poetsen met een elektrische tandenborstel niet meer trek.
Mijn moeder was 40 jaar toen ze een kunstgebit kreeg.Ze zei altijd: elk kind kostte mij een kies. Ze kreeg 9 kinderen. Maar toen was de kennis en kunde aangaande het gebit natuurlijk lang zo goed niet als nu. Ook voeding tijdens de zwangerschap (jij in de buik) aangaande het gebit is enorm belangrijk.Daar wordt het gebit in aanleg gelegd.Heeft je moeder ongezond gegeten, dan krijg jij een ongezond gebit, kort gezegd. Geartsje
BeantwoordenVerwijderenKronen, implantaten, wortelkanaalbehandelingen, niet is mijn vreemd. Er zit een aardig kapitaal in mijn mond. Ik heb eigenlijk geen idee of dit mijn eigen schuld is of dat ik een 'slecht' gebit heb. Altijd goed gepoetst. Als kind al regelmatig naar de tandarts. Tijdens mijn jaren in Londen minder vaak maar daarna weer wel.
BeantwoordenVerwijderen