donderdag 30 april 2026

De paardenbloem: een heel nuttige plant die meer aandacht verdient!

Afgelopen zondag was de dag van de paardenbloem. De laatste zondag van april.
Op deze dag wordt de paardenbloem uit het verdomhoekje gehaald en op een sokkel gezet, zodat mensen beseffen hoe belangrijk paardenbloemen zijn voor de biodiversiteit. 

Ik ben een beetje laat, maar beter laat dan nooit, luidt het gezegde. Dus hierbij een blogje speciaal over de paardenbloem.

Paardenbloemen zijn een erg belangrijke voedselbron voor bijen en nachtvlinders. Het is nectarplant nummer 1 voor wilde bijen. 
Wist je dat ze in Nederland door 107 van de 339 onderzochte bijensoorten worden bezocht?

En ik denk niet dat ik je dat hoef te vertellen: bijen zijn heel belangrijke verstuivers, die o.a. zorgen voor vruchten aan fruitbomen. 
Om te zorgen dat je de insectenstand stimuleert, zou je alle paardenbloemen moeten laten staan en niet gaan maaien. 
Het is dus NIET zo dat je een luie tuinier bent als je de paardenbloemen de ruimte geeft waar dat kan, dus ook in je gazon! Het is erg goed voor insecten en dus voor insectenetende vogels en de biodiversiteit in het algemeen. 
Geniet er van! 

paardenbloemen in mijn achtertuin

Is er maar 1 soort paardenbloem? Welnee, er zijn een heleboel soorten! 
Alleen al in Nederland zijn wel 1000 verschillende soorten paardenbloemen. 

Ook in mijn achtertuin. Is hij niet prachtig? 

Hier in het stukje van Vroege Vogels over paardenbloemen, staat dat er intussen ook veel soorten verdwenen zijn. Vroeger stonden in een weiland al gauw zestig soorten maar door intensief maaibeleid en bemesting legden veel bloemen het loodje. Dat is jammer voor de biodiversiteit, de insecten en de weidevogels.

ook uitgebloeid is hij prachtig!
Lees ook dit artikel van de Vogelbescherming. :
Uit dit artikel: De paardenbloem kan een sleutelrol spelen in het herstel van weidevogels. Als kuikens uitkomen zijn ze afhankelijk van insecten op snavelhoogte. Daarvan hebben ze er tot wel 10.000 per dag nodig. Normaal gesproken stonden er paardenbloemen in de wei, er was veel te snoepen en te snacken. Maar nu moeten kuikens veel bewegen om aan genoeg voedsel te komen. Daardoor zijn ze kwetsbaar voor vijanden. De paardenbloem kan een belangrijke schakel zijn in het verbeteren van de weidevogelstand.

Geen opmerkingen:

Een reactie posten

Reacties zijn welkom, maar kwetsende reacties naar mij of anderen, reclame en ook reacties met naar mijn mening onjuiste informatie worden niet geplaatst.
Over verwijderde of niet geplaatste reacties ga ik niet in discussie.