zondag 18 mei 2025

Een beetje verslaafd aan monitoren van activiteiten met smartwatch

Sinds twee jaar heb ik een activity tracker, een horloge dat mijn stappen, mijn hartslag en mijn slaap keurig bijhoudt. Mijn oudste dochter en haar man kochten er toen ook een. Een eenvoudig apparaat, geen smartwatch. Mijn jongste dochter en haar man hadden al veel langer minder simpele horloges.

Ik ontdekte door de activity tracker al snel dat ik soms hartritmestoornissen had. In rust kan mijn hartslag variëren van 34 tot 158 slagen per minuut. Dat is terwijl ik slaap. Dat kan leiden tot bloedproppen in het hart die met het bloed naar andere plekken, bijvoorbeeld hersenen en longen kan stromen en daar voor onheil kan zorgen. Een beroerte bijvoorbeeld. Misschien had ik die hartritmestoornissen eerder ook wel, maar zonder mijn horloge was ik daar niet achter gekomen. Ik heb 24 uur lang een speciaal kastje gedragen dat mijn hartslag registreerde. Een cardioloog heeft de resultaten bekeken en geïnterpreteerd. Naar aanleiding daarvan slik ik nu medicijnen die de kans op een beroerte aanzienlijk verkleinen. 
Die simpele apparaatjes hielden het niet lang vol, die van mij nog het langste.  Maar ook die ging 1,5 week geleden haperen.
Oudste dochter en haar man waren toen al over op een betere, die hun goed beviel. Ik wilde ook wel een nieuw, goed werkend apparaat, dus vooruit maar. Ik bestelde net zo eentje als mijn dochter en schoonzoon.
Mijn oude kostte 2 jaar geleden €63,99. Niet duur in zijn soort.
De nieuwe iets meer dan het dubbele.

Ik kwam er overigens wel achter, dat de prijs van het ding bij dezelfde webshop per dag en soms per uur flink kan verschillen! De ene dag 139 euro en even later of eerder €158, - of zelfs 169 euro en in een andere winkel €199,- Ook de prijs van de kleur band kan flink verschillen. Een zelfde product met een roze band is al gauw €42 duurder dan eentje met een blauw polsbandje. Dus het loont de moeite om het goede moment van aankoop te kiezen en de goedkoopste winkel. Het verschil kan oplopen tot 60 euro. Maar dat terzijde, ik wil jullie berichten over mijn nieuwe smartwatch.

De nieuwe activity tracker is geavanceerder, het is een heuse smartwatch en kan dus meer. Tenminste, bij dochter en schoonzoon. Bij mij hield hij er na een paar dagen mee op. Een zwart scherm en opladen hielp niets. Het gebeurde na het zwemmen. Hij kan tot 50 meter onder water, maar deze kennelijk niet, of het lag niet aan het zwemmen en zou het apparaat er sowieso mee gestopt zijn? Teruggestuurd en een nieuw exemplaar besteld. Omdat mijn dochter en schoonzoon wél tevreden waren.
Sinds donderdagmiddag opnieuw mijn nieuwe aanwinst gedragen. En tot nog toe gaat het goed. Ik heb hem zó ingesteld dat ik steeds kan zien hoe laat het is. Dat vind ik prettig en dat kon met het horloge, dat ik 2 jaar geleden kocht, niet. Buiten kon ik zelfs helemaal niet zien hoe laat het was, want daarvoor was contrast niet goed genoeg. Ik kon buiten, ook in de schaduw, niets van dat horloge aflezen, niet hoeveel stappen ik had gezet, geen tijd, geen hartslag, niets. Dat kon pas als ik in huis of ergens anders binnen was.

De nieuwe kan heel veel. Je kunt er mee betalen, je kunt er berichten op ontvangen en ook nog een antwoord terugsturen. Dat heb ik allemaal uit gezet. Ik wil helemaal niet alle reacties op mijn blog die ik via de mail binnen krijg op mijn nieuwe telefoon binnen krijgen. Dat zijn er soms wel 40 of 50 op een dag!

Wat vind ik belangrijk om te meten?
Het aantal stappen, en in hoeverre ik voldoende beweeg, de zogenaamde zoneminuten. Ook het hartritme is belangrijk, zijn er weer ritmestoornissen? Klopt mijn hart in mijn slaap gemiddeld tussen de 55 en 60 slagen per minuut, zoals het dat normaal doet? Want als dat ineens een stuk hoger is, bijvoorbeeld zomaar ineens tegen de 70 slagen per minuut in rust, dan is dat een teken dat er iets aan de hand is.

9 opmerkingen:

  1. Ik heb ook een activity tracker+. Het ding motiveert (in ieder geval mij), dat vind ik het voordeel. Dat betekent dat ik - na een luie dag - nog even een rondje loop. Met een podcast in de oren. Mijn gezondheid vaart er wel bij.
    Fijne zondag! Anne

    BeantwoordenVerwijderen
  2. Voor mijn verjaardag een paar maanden geleden kreeg ik een smartwatch, wilde het vooral als stappenteller. Maar het valt me zo tegen hoeveel ik er op een dag maar tel. Ik kan niet wandelen verder dan 500 meter met stok of rollator, maar ben ik huis wel altijd veel actief en naar de aanrecht vanaf mijn stoel is al 8 meter, maar het telt niet echt aan. Op een dag dat ik en de hond uitliet en in ziekenhuis hele lange gangen door moest kwam ik op slechts 3000. Op gewone dagen met tussen de 1000 en 1500.
    Ik fiets wel elke dag maar dat telt hij niet.
    De andere metingen kijk ik af en toe wel maar monitor niet constant.

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Op sommige smartwatches telt fietsen wel mee voor het aantal stappen. Oudste dochter en jongste dochter gaan 1x in de week samen sporten en dan fietsen ze naar de andere kant van de stad en weer terug (ongeveer 14 km), ze wonen dicht bij elkaar in de buurt. Jongste krijgt daar wél stappen van, en oudste (die eenzelfde smartwatch als ik heeft) krijgt geen stappen.

      Verwijderen
    2. Lot, wat ik gemerkt heb, is dat de smartwatch alleen stappen telt als je onder het lopen met je arm beweegt. Dus niet als je op een loopband loopt en je beet houdt aan het apparaat, of als je met een rollator of winkelkarretje loopt. Dan telt hij geen stappen.

      Verwijderen
    3. Ik heb zo’n ding ook gehad. Tijdens keukenwerk schoonmaken bewoog ik veel met mijn arm. Telde die!

      Verwijderen
    4. Dat is dan positief nieuws, want in huis heb ik ook vaak wat in handen waardoor ik armen ook niet veel beweeg. Stap ik toch meer dan ik dacht

      Verwijderen
    5. Lot, ik heb er in de sportschool en in de supermarkt wel eens op gelet. Hoeveel stappen heb ik bij de start en hoeveel als ik klaar ben. Ik krijg dan alleen stappen als ik mijn arm met het horloge los heb en heen en weer laat zwaaien en dan ga lopen.

      Verwijderen
  3. Ik heb er ook een sinds een paar maanden, kocht hem tweedehands om het eens te proberen, ik denk dat ik 45 euro kwijt was. Ook ik heb het meeste uitstaan en gebruik het vooral als stappenteller, om regelmatig op te staan (zittend werk) en soms om mijn slaap te tracken. Het motiveert me zeker tot bewegen!

    BeantwoordenVerwijderen
  4. Ik heb sinds een paar jaar activity trackers afgezworen en dat bevalt erg goed. Ik heb meer plezier als ik het niet meet en daardoor beweeg ik vaker. Ook heb je met een tracker soms de neiging om verder te gaan dan gezond is om een bepaald doel te halen.

    BeantwoordenVerwijderen

Reageren is leuk, graag zelfs, maar kwetsende reacties naar mij of anderen, reclame en ook reacties met naar mijn mening onjuiste informatie (bijvoorbeeld complottheorieën of fascistische opmerkingen) worden niet geplaatst.

Over verwijderde of niet geplaatste reacties ga ik niet in discussie.