Welkom bij Zuinigaan

Dit weblog gaat over bezuinigen, consuminderen en nog meer, want een mens is tenslotte meer dan alleen een consuminderaar, of zo je wilt een vrek. In '07 kocht ik mijn huis, in december 2018 word ik 66 jaar en mag ik met pensioen, want dan krijg ik mijn AOW. Ik heb een pensioengat van 20 jaar. Ik verkeek mij op de kosten van een koophuis en constateerde dat ik financieel vanaf mijn 66e jaar nogal krap zou komen zitten, vooral vanwege het pensioengat. Dus daar ging ik wat aan doen en op deze weblog vind je mijn berichten hierover.

zondag 26 april 2015

€2,50 per dag, een experimentje voor 1 persoon

Ik heb een aantal dagen een experiment gedaan en geprobeerd om met €2,50 per dag rond te komen met eten. Hier is het verslag!

zaterdag 18 april:
Ontbijt: 1 volkoren boterham 5 cent + pindakaas  4 cent + margarine 1 cent
Mok oploskoffie 17 cent

Lunch: 1 volkoren boterham 5 cent + pindakaas  4 cent + margarine 1 cent + radijskiemen* 3 cent
1 krentenbol 17 cent + margarine 1 cent + kaas 15 cent
2 mokken koffie 34 cent
Sinaasappel 25 cent

€1,38 ontbijt + lunch

Middag: thee (gratis rooibos uit kerstpakket).

Avondeten
Maaltijdsoep voor 2 dagen (totaal 1,43 - de helft is 0,72 cent)
250 gram kikkererwten 25 cent (zelf gekookt, vriezer)
scheutje zonnebloemolie  5 cent
725 gram groenten: bloemkool /ui/winterwortel/sperziebonen (vriezer) - 57 cent
spekreepjes 1/4 verpakking 35 cent
1 tablet kippenbouillon 8 cent
1 koffielepel harissa 10 cent
3 eetlepels meel 3 cent
Schaaltje yoghurt 16 cent

Avond
nogmaals rooibosthee, zelfde theezakje
1 banaan 17 cent
2 rijstwafels met margarine en dun appelstroop 7 cent

Totaal dag 1: €2,50
Relatief duur: krentenbol en spekreepjes.
Het was een enorm gereken om alles om te rekenen naar de kostprijs van de hoeveelheid die ik verbruikte.

zondag 19 april 
Ontbijt: 1 volkoren boterham 5 cent + pindakaas  4 cent + margarine 1 cent - 10 cent totaal
Mok oploskoffie 17 cent

Lunch: 2 volkoren boterhammen met 1 gekookt ei, margarine, beetje zout en koolkiemen* - 40 cent
Oploskoffie 17 cent

Middag: oploskoffie 17 cent

Avond: maaltijdsalade met
- 1 gekookt ei 17 cent
- kropje baby romaine sla 33 cent
- croutons van 2 volkoren boterhammen met knoflook en zonnebloemolie - 15 cent
- geschaafde witte kool - 7 cent
- beetje grof geraspte winterwortel - 3 cent
- kiemen (radijs, koolsoorten en linzen)* - 15 cent
- tuinkers* - 5 cent
- bieslook (eigen tuin)
- lijnzaad 7 cent
- pompoenpitten 15 cent
- 1 appel 12 cent
- lepeltje mosterd, scheutje azijn, beetje olijfolie - 15 cent

In de loop van de avond: sinaasappel en thee: 25 cent
(+ een deel van de maaltijdsalade)

Totaal avondmaaltijd: €1,44
Lunch                        €0,57
Ontbijt                       €0,27
Avond                        €0,25

Totaal dag 2: €2,53
Relatief duur: sla, kiemen, zaden en pitten. Ook al kweek ik zelf kiemen, die zaden kosten relatief veel geld. Omdat kiemen heel gezond zijn, vind ik dat dit geen bezwaar mag zijn. 

maandag 20 april (een werkdag)
Ontbijt: 1 boterham 5 cent + pindakaas  4 cent + margarine 1 cent - 10 cent totaal
Mok oploskoffie met veel melk 17 cent

Mok koffie met melk (gratis van het werk)

Lunch: 2 boterhammen met 1 gekookt ei, margarine, beetje zout en tuinkers* - 40 cent
1 appel (gratis van het werk)

Mok koffie met melk (gratis van het werk)
16.00 uur - 1 appel (gratis van het werk)

Avondeten
Maaltijdsoep - zie 18 april - 72 cent
Grote mok karnemelk 30 cent

Avond: handje gemengde noten: 45 cent

Totale uitgaven dag 3: €2,14
Reden: goedkope maaltijdsoep en werk. Werken heeft zeker zijn voordelen door koffie en fruit van het werk. Dat fruit is er bijna nooit, maar nu toevallig wel.

dinsdag 21 april (een werkdag)
Ontbijt: 1 volkoren boterham 5 cent + pindakaas  4 cent + margarine 1 cent - 10 cent totaal
Mok oploskoffie met veel melk 17 cent

Lunch: 2 volkoren boterhammen met kaas, margarine en tuinkers* - 35 cent
1 sinaasappel (gratis van het werk)

Mok koffie met melk (gratis van het werk)
16.00 uur - 1 appel (gratis van het werk)

Avondeten
Maaltijdsoep (gekookt voor 2 dagen)
500 gram aardappel - 20 cent
1 flinke prei - 45 cent
2 uien - 14 cent
2 kippenbouillonblokjes - 20 cent
250 gr gare kikkererwten - 25 cent
een lepel sambal (goedkoopste soort)
laten koken en met staafmixer tot een gladde soep maken
schep crème fraîche - 20 cent (voor 2 dagen)
garneren met linzenkiemen - 20 cent
Zorg dat je de linzen kiemen blancheert, dus in de kokende soep doet, anders smaken ze ongeveer net zo als rauwe taugé.

totaal maaltijdsoep €1,70 = 85 cent per dag

Schaaltje yoghurt 16 cent

Avond: handje gemengde noten: 45 cent

Totale uitgaven dag 4: €2,08
Reden: goedkope maaltijdsoep en werk. Ook vandaag weer fruit van het werk.
De soep was heerlijk! Echt een succes!

woensdag 22 april (vrije dag)
Ontbijt: 1 volkoren boterham 5 cent + pindakaas  4 cent + margarine 1 cent + radijskiemen - 14 cent totaal.
Mok oploskoffie met veel melk 17 cent

Koffie bij de pedicure o cent (komt uit een ander potje)

Lunch: 2 volkoren boterhammen met kaas, margarine en tuinkers* - 35 cent
Mok oploskoffie met veel melk 17 cent

Middag: thee + sinaasappel - 25 cent

Avond: maaltijdsalade
krop baby romaine sla 0,33
tomaten 0,21
geschaafde witte kool 0,07
kiemen 0,08
appel 0,12
pinda's 0,07
zwarte peper 0,06
olijfolie 0,10
azijn 0,05
totaal 1,09

avond: thee, sinaasappel, handje noten en schaaltje yoghurt
Totaal dag 5 - €3,03

donderdag 23 april (werkdag)

Ontbijt: 1 volkoren boterham 5 cent + pindakaas  4 cent + margarine 1 cent - 10 cent totaal
Mok oploskoffie met veel melk 17 cent

Lunch: 2 volkoren boterhammen met kaas, margarine en tuinkers* - 35 cent
1 appel (gratis van het werk)

Mok koffie met melk (gratis van het werk)
16.00 uur - 1 banaan (gratis van het werk)

Avondeten
Maaltijdsoep (zie 21 april) 85 cent. Deze keer gegarneerd met bieslook uit eigen tuin.
Schaaltje yoghurt 16 cent

Avond: handje gemengde noten: 45 cent

Totale uitgaven dag 6: €2,08

*Alle kiemen en tuinkers zijn zelf gekweekt van biologische zaden.
 -----------------------------------------------------------------------------------------

Ik heb er na dag 6 een punt achter gezet. Het is genoeg geweest. De maaltijdsoepen met kikkererwten waren heerlijk. Dat moet ik vaker doen! Die maaltijdsalades maakte ik vooral omdat ik romaine sla in huis had die ik niet tot na het experiment kon bewaren. Dus maakte ik salades. 
Gemiddelde uitgave per dag: €2,40.
In deze week waren er op de verschillende afdelingen op mijn werk werklunches waarbij fruit (en soep, luxe broodjes, sap, melk en karnemelk) gepresenteerd wordt/werden. Een deel van het fruit blijft liggen, terwijl er wel voor betaald is. Mijn collega's en ik zorgen er wel voor dat er niet al te veel teruggaat naar de cateraar. Soms neem ik ook melk of karnemelk, dat heb ik deze week niet gehad.
Ik heb in deze periode 6 stuks fruit van het werk gehad en op werkdagen gratis koffie. Als ik daar niet van had kunnen profiteren, dan was ik niet onder de 2,50 gebleven.
Waar had ik dan op moeten bezuinigen? Waarschijnlijk vooral op de noten. Lekker en gezond, maar wel duur!

Wat ik van al dit gereken geleerd heb: alles kost geld
Als ik een paar keer aan de pepermolen draai
Een scheutje olijfolie
Als ik dure zonnebloem- en pompoenpitten door de salade doe
Een handje noten
Fruit

Ik vind dat 2,50 per dag voor een alleenstaande erg weinig is om lekker en gezond van te eten.

16 opmerkingen:

  1. Ik vind dat je het erg netjes hebt gedaan. Zelf groenten, fruit en kiemen kweken loont natuurlijk ook. Havermout is ook een gezonde en goedkope ontbijt optie.

    BeantwoordenVerwijderen
  2. Denk dat het ook lastiger is als alleenstaande, omdat je bepaalde ingrediënten niet kunt delen, zeg maar....

    BeantwoordenVerwijderen
  3. Ja, een heel gereken. En er kan niet veel voor 2,50. Dan moet je nog scherper zijn dan jij al bent. Bijv met de koffie ,dat is 30 cent per dag meer dan nodig omdat je oploskoffie gebruikt. Een keer per dag je koffie malen en bewaren in een potje en dan per kop filterkoffie maken met een klein opzetfilter. Oploskoffie is relatief duur. Als je koffiebonen bij de Lidl of Hema haalt kost dat 7 euro per kilo. Voor een mok koffie heb je aan 10 gram gemalen koffie echt genoeg. Kan ook nog wel met 8 gram. Opzetfiltertje met uitwasbasr filter op ge mok en voor 7 cent heb je heerlijke koffie

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Die 17 cent komt vooral van de melk. Ik houd van veel melk door de koffie en ik gebruik een grote 400 ml mok. Volgens mij heb ik dan voor 7 cent niet een heerlijke mok koffie.

      Verwijderen
    2. Koffie verkeerd dus. Nee dan zal je met mijn koffie ook wel op 15 ct uitkomen

      Verwijderen
    3. Oploskoffie duur?? Ik heb een pot voor 1,44 Euro.
      Daar maak ik minimaal 50 keer koffie mee.
      Eh... per mok... eh...is dat 0,0288 eurocent..

      Verwijderen
  4. Leuk om te lezen! Lijkt me een bijzonder moeilijke opgave dit lang te moeten volhouden. Ik heb het aantal calorien niet helemaal scherp; was dit voldoende voor jou? Ik denk dat ik op zo'n dieet een kilo zou zijn afgevallen. Groetjes, Em

    BeantwoordenVerwijderen
  5. Toch heb je het goed gedaan vind ik! Gezond en goedkoop. Met het geluk dat je op je werk wat gratis spullen had maar dan nog keurig gedaan!

    BeantwoordenVerwijderen
  6. Ik zou bij het ontbijt al de helft van het bedrag uitgegeven hebben (vermoed ik)
    2 eetlepels (overnight) havermout met het sap van een sinaasappel, geprakte banaan en 2 dl yoghurt en 2 koppen versgezette koffie. Alles biologisch en voor zover mogelijk fairtrade!

    BeantwoordenVerwijderen
  7. Dat doe je goed en wat je schrijft; juist de gezonde zaken maken eten voor 2,50 relatief duur. Noten, pitten en zaden. Ik moet inderdaad nadenken over de aanschaf van een fles olijfolie of noten. Maar juist die zaken zijn gezond dus meer budget zeker waard. Goed dat je niet snackt (koek, snoep etc...) dan was je zeker over die 2,50 heen gegaan.

    BeantwoordenVerwijderen
  8. Goed idee om dit eens te proberen. Je wordt in ieder geval nog bewuster van wat alles kost en hoe makkelijk er geld verdwijnt. 2.50 ga ik zeker niet redden. Ik eet al 8 boterhammen terwijl jij er maar 3 eet en mijn avondmaaltijd is ongetwijfeld ook groter dan die van jou... Werken is inderdaad kostenbesparend vanwege het kerstpakket, de gratis koffie en thee en soms nog fruit dat overblijft. En als je op je werk bent hoeft ook de verwarming thuis niet aan en verbruik je minder water. Groetjes, Anne-Marie

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Ik probeer koolhydraat arm te eten. Voor mijn diabetes is dat beter. Dus inderdaad weinig boterhammen, maar wel calorierijke noten.

      Verwijderen
  9. Knap dat het je gelukt is.
    Ik vind overigens dat je met weinig eten per dag toe kunt. Tot de lunch op 1 boterham en 1 mok koffie leven, terwijl je ook nog zwemt of fietst... Dat zou mij niet lukken. Dan bij de lunch ook maar 2 boterhammen.. ik was allang van mijn graatje gegaan.. :)

    BeantwoordenVerwijderen
  10. Momenteel leven wij met ons twee van 40 euro per week,
    Dus 20 per persoon, is per dag 2,85 per dag, dat is dus inclusief drogisterij en
    schoonmaakmiddelen, en als je het zo bekijkt eet je dus toch ook voor 2,50 per dag?
    Maaltijd voor maaltijd alles gaan uitrekenen kost veel meer energie en tijd en lukt veel minder goed.

    BeantwoordenVerwijderen
  11. Geweldig gedaan. Voor zo weinig geld zulk lekker eten. Ik heb er leuke ideetjes van op kunnen doen, zoals de maaltijdsoepen. De maaltijdsalades lijken me ook heerlijk.

    Groetjes,
    N.

    BeantwoordenVerwijderen