donderdag 2 april 2026

Is dit een blog met als lezers rijke dames, die neerkijken op arme sloebers?

 Afgelopen dinsdag schreef één van mijn lezers dat mijn vaste lezerspubliek bestond uit mensen met een inkomen van gemiddeld 1,5 tot 2 keer modaal.  En dat diezelfde lezers de mensen uitjouwen die het minder hebben getroffen. 
Dit schreef anoniem om 15:17 uur: "De vaste reageersters hier hebben of zelf een blog of reageren ook op die andere blogs met hun hele hebben en houden. Gemiddeld anderhalf of twee keer modaal. Allemaal best. Al hadden ze tonnen. Maar dat beter weten en naar beneden uitjouwen is dan wel heel erg vervelend".   

Wow, ik wist niet dat ik zulke rijke lezers had! Zou het werkelijk waar zijn? Hebben jullie, met of zonder partner 1,5 tot 2 keer modaal? Anoniem geeft wel een voorbehoud, mijn vaste reageersters hebben dit inkomen. Over anderen die niet vaak reageren, of stille lezers, gaat haar/zijn reactie niet. 

Ik steek daar zelf wel een beetje "arm" bij af, ik had in 2025 nog net geen 70% van het modale inkomen. 
Het modale bruto inkomen was in 2025 bruto ongeveer €3.875 per maand inclusief vakantiegeld. De AOW uitkering was in 2025 €1.683 bruto per maand ook weer inclusief vakantiegeld. 
Voor de goede orde, ik voel me absoluut niet arm. Ik ben blij met mijn AOW en de mooie aanvulling die mijn ABP pensioen daar op geeft.
Maar 1,5 à 2 keer modaal heb ik zelf niet. 
Ook door mijn spaargeld als buffer hoef ik mij niet snel zorgen te maken bij een crisis. Ik maak me alleen zorgen over de mensen in deze wereld die niet zo fortuinlijk zijn en moeten leven van een minimum of minder dan dat. 

Maar de opmerking brengt mij tot de vraag: schrijf ik inderdaad voor de lezers met een ruim inkomen? Ik heb me nog nooit afgevraagd tot wie ik me richt en ik vind het een interessante vraag.

Ik had zelf het idee dat mijn lezers financieel in ongeveer dezelfde situatie zaten als ik. Soms met iets meer inkomen en soms met minder inkomen. 
En ik vraag me daarom af waar de veronderstelling van anoniem op gebaseerd is.

26 opmerkingen:

  1. Mooie reactie, Aaf. Van jou bedoel ik. Niet van die anonieme persoon!

    BeantwoordenVerwijderen
  2. Ik moet hier misschien niet reageren, maar die stelling is nergens op gebaseerd, daarom ook anoniem. Die mensen worden ook wel 'toetsenbordridders' genoemd. Wanneer je kritiek hebt op een ander zet dan ook je naam eronder. Ik ben dan 'de andere reageerder', niet of niet vaak. Afgeven op anderen, vinden dat anderen dit of dat moeten doen etc. etc. Het lijkt steeds meer voor te komen in de Nederlandse samenleving (dat is mijn mening). Wees blij met wat je hebt, geef niet af op anderen en heb je kritiek die niets toevoegt slik het in of maak een X-account aan. En Aaf schrijf wat voor jou fijn is, mensen hoeven niet te lezen of te reageren.

    BeantwoordenVerwijderen
  3. Anoniem heeft wat mij betreft gelijk qua inkomen en vermogen. Maar ik vind het interessant om te lezen wat andere mensen met hun geld doen, en het inspireert mij om ook verstandig(er) met m'n geld om te gaan.

    BeantwoordenVerwijderen
  4. Toen ik je blog ging lezen was ik een alleenstaande moeder met een baan van 24 uur en geen alimentatie.
    Nu werk ik nog steeds 24 uur, maar woon ik samen. Mijn vriend werkt ook 24 uur.
    Destijds moest ik goed op mn geld letten, nu is het mijn leefstijl.
    Mijn eigen netto inkomen (minus de reiskosten die ik maak voor mijn werk ) is € 2300.
    Mijn vriend krijgt ietsje meer, maar ik betaal mijn eigen deel en zorg zelf voor mijn studerende dochter.
    Ik lees hier ter inspiratie en om me verbonden te voelen met anderen die ook niet alleen maar met consumeren bezig zijn. En ik heb geen blog!
    Groet, G

    BeantwoordenVerwijderen
  5. Nee, ik lees je blog al jaren en reageer ook af en toe. Ik ben alleenverdiener (gescheiden met twee thuiswonende twintigers) en verdien ongeveer 65% van het modaal inkomen. Dat verdien ik met 32 uur werken per week. Wel heb ik een flinke buffer.

    BeantwoordenVerwijderen
  6. Ons gezinsinkomen (samen) is plusminus 28500 per jaar (belastingdienst). In verhouding tot inkomen, wat altijd dik onder modaal zat, hebben we een
    aardig spaarpotje opgebouwd. Geen financiële zorgen.

    BeantwoordenVerwijderen
  7. Wij hebben AOW en een klein pensioentje.Ik hou er van om financieel alles goed voor elkaar te hebben.Dus eerst sparen voor kopen.Anders gaat het over.
    We hebben geen schulden en zijn gezond.Dus wij zijn Rijk.
    En ik jouw niemand uit qua inkomen hoog of laag.

    BeantwoordenVerwijderen
  8. Dat "uitjouwen"heb ik nooit gemerkt. Staaltje projectie?

    BeantwoordenVerwijderen
  9. Ik ben zo'n stille lezer. Mijn man en ik samen hebben net modaal. Maar we zijn wel rijk. We hebben namelijk niet zoveel nodig. Een derde van ons inkomen wordt gespaard. Zo kunnen we extra kosten makkelijk opvangen. Daarnaast genieten we van wat de dag ons brengt.

    BeantwoordenVerwijderen
  10. Heb ik of hebben wij, als gezin een ruim inkomen? Ja, vergeleken met anderen misschien wel. Maar bovengemiddeld rijk? Nee, zo voel ik het niet. Volgens mij zijn we heel gewone mensen. Zeker niet arm, we kunnen kopen wat we nodig hebben. We hebben inderdaad twee auto's, tweedehands. Die hebben we nodig omdat we in het buitengebied wonen én beiden onregelmatige diensten hebben.

    Ik heb de betreffende reactie ook gelezen. Ik herken mezelf niet in de beschuldigingen van het 'naar beneden uitjouwen'. En zie dat ook niet bij anderen. Ik vermoed dat deze uitspraken gebaseerd zijn op vooroordelen.

    Ik lees mee op dit blog omdat de stukjes me aanspreken. De leefwijze zonder grote luxe, vegetarisch eten, zorg voor milieu en tal van andere onderwerpen. De persoonlijke verhalen en het gewone leven waarin alles niet perfect is.
    Daarnaast vind ik de interactie fijn.

    Het staat iedereen vrij om mee te lezen, ongeacht inkomen of bezit, toch?

    BeantwoordenVerwijderen
  11. Die reactie heb ik niet kunnen vinden. Wat maakt het uit wie je leest? Ik zie het als bij een andere makers (schrijvers, muzikanten, cineasten) die het ook gaat om wat ze zelf willen en het proces. Als hun “kind” geboren is hebben ze geen invloed meer op wie leest, kijkt of luistert. Het zou jou dus ook niet moeten interesseren wat de portemonnee van je lezers is. Je beleeft plezier aan het maken van je verhaaltjes en waarschijnlijk meestal ook aan de reacties. De advertenties op je blog vind ik irritant (Noorse Eenvoud heeft ze niet en dat leest lekkerder), maar ze zijn nou ook weer niet zo irritant dat ik stop met het lezen. Ik zou me dus niet druk maken over je doelgroep en doorgaan met wat je doet. Herminez

    BeantwoordenVerwijderen
  12. Ik ben AOW-er.
    Arme Oude Werknemer.
    Maar ben gelukkig met mijn werk en heb niet zoveel nodig.
    En niet alles wat een azijnpisser uit het toetsenbord rammelt, is per definitie wáár hè. Nu krijgt deze persoon wel groot podium.

    BeantwoordenVerwijderen
  13. ik heb een wia uitkering op bijstandniveau . Dat is 1331,00.
    Met huur en zorg toeslag komt erbij kom ik uit op ongeveer op 1543,00 per maand. Ik heb bij het lezen van de blog nooit het gevoel gehad dat Aaf boven mij staat. Ze geeft juist "zuinigaan tips".

    BeantwoordenVerwijderen
  14. Ik denk dat het inkomen van mijn man en mij wel ruim bovenmodaal is. Nu wel. Maar wij hebben een arme tijd gekend en nog steeds probeer ik zuinig te leven. Dat geeft ons mogelijkheid om ons huis te verduurzamen en om giften aan kerk’ en goede doelen te geven. De blogs van jou, Aaf geven mij inspiratie, al jaaaren lang.

    BeantwoordenVerwijderen
  15. Ik lees mee en reageer soms. Ik ben niet anoniem om nare dingen te zeggen maar om nare gevolgen voor mezelf te voorkomen(heel herkenbare naam).
    Ik heb me kapot gewerkt, toen ik kapot was kreeg ik vanwege handicap die ik al voor mijn achttiende had een Wajonguitkering, geen 1,5 tot 2 keer modaal dus, maar bijstandsniveau.
    Ik lees Aaf's blog om het gewone, het dagelijks leven, de aandacht voor zuinig leven en sparen, verhalen over haar dochters kleinkinderen, en voor haar nuchtere kijk op de wereld.
    Dank je wel Aaf dat je dit al jaren doet en dat het nog steeds fijn is om jouw blog te lezen.

    BeantwoordenVerwijderen
  16. Ook ik lees al jaren mee en vind de onderwerpen leerzaam. Wij hebben AOW en een klein pensioen en kunnen doen wat we willen. Ik lees dat anderen last hebben van de reclame op je Blog, ik heb helemaal geen reclame.
    Groeten, Marja

    BeantwoordenVerwijderen
  17. Helemaal mee eens, 08:35, hier AOW plus klein pensioen, alleenstaand met gehandicapt kind en ik heb veel aan de tips van Aaf en andere lezeressen.

    BeantwoordenVerwijderen
  18. Ik zie dat ik inderdaad inmiddels boven modaal leef, maar dat is niet altijd zo geweest. Toch lees ik je blog niet voor de bezuinigingstips, want ik ben daar erg slecht in. Mijn man budgetteert en in onze minder royale tijden, kocht ik zelden wat voor mezelf. Sowieso alleen heel goedkope kleding, waar ik lang mee deed. Make up en uiterlijk geef ik sowieso niet veel aan uit, dus daar hoefde budgetteren ook niet.
    Omlaagschoppen is iets wat ik nooit zou doen. Ik heb slechtbetaalde baantjes gehad en weet hoe je daar behandelt kunt worden. Nu werk ik met mensen met de laagste inkomens.

    Ik vind je blog gewoon leuk om te lezen. :-)

    BeantwoordenVerwijderen
  19. Ik ben alleenstaand met twee jong volwassen kinderen. Ik heb een ruim inkomen.
    Dat betekent dat ik geen alimentatie krijg voor mij of de kinderen. Ik betaal alimentatie. Ik krijg ook geen zorgtoeslag of energietoeslag of wat voor toeslag dan ook. Ik moet het zelf verdienen. Collegegeld, hypotheek, ziektekosten, enz enz
    Dat is prima.
    Ik voel me gezegend met mijn situatie.
    Ik hoop dat ik altijd respectvol reageer.
    Gr. M

    BeantwoordenVerwijderen
  20. Hier nu wel boven modaal, maar hebben ook andere tijden gekend ivm eigen zaak . Ook zijn wij nu de kinderen uit huis zijn kleiner gaan wonen waardoor we bijna geen hypotheek meer hebben. Groeten Jet

    BeantwoordenVerwijderen
  21. Wij hebben arme tijden gekend. Toen ik alleen kwam was er niks. Nu, door dit soort blogs, gaat het erg goed en kan ik vermogen opbouwen.
    Gr. M

    BeantwoordenVerwijderen
  22. Ons gezin zit ruim onder de midden moot maar we hebben 'genoeg'. We zijn bijna van pensioen leeftijd. Ik lees je blog vanuit het buitenland en vind het interessant. Zelf schrijf ik geen blog.

    BeantwoordenVerwijderen
  23. Ik ben ook geen rijke reageerder. Ik heb AOW en een klein pensioen. Maar ik heb mijn appartement bijna afbetaald en een flinke buffer. Dus in die zin ben ik rijk. Ook ik ben iemand die me bij bv bezuinigingen zorgen maak om degenen die het minder hebben, die kunnen er geen bezuinigingen bij hebben. Persoonlijk maak ik me geen zorgen om de komende crisis. G

    BeantwoordenVerwijderen
  24. In de tijd dat ik je blog lees zijn er veranderingen geweest in mijn inkomen. Van werkend met 40% arbeidsongeschiktheidsuitkering naar 100% het laatste jaar voor AOW. Nu heb ik grappig genoeg AOW en een pensioen en dat is samen iets meer dan ik verdiende toen ik nog werkte en de uitkering kreeg.
    Eigenlijk heb ik er zelf nog nooit over nagedacht of er nav de reacties af te leiden was wat het inkomen is.

    BeantwoordenVerwijderen
  25. Er is op mijn stukjes een paar keer gereageerd dat ik naar beneden zou trappen op mensen met minder geld.. na aanleiding van o.a. opmerking van mij koop je deze week een ijsje of 2 blikken bonen. Of mijn opmerking op de reactie van een lezer, je moet dan wel de ruimte hebben.. reageerde ik .. zet het voor mijn part achter de gordijnen. Maar zorg voor een voorraad want die voedselcrisis/ voedselprijscrises komt eraan. Ik wil lezers van dit blog daar echt voor waarschuwen.. Maar over dit onderwerp.. ik groeide op in een rijk gezin waar elke dag ruzie om geld was.. mijn ouders scheidden toen ik 13 was. Mijn moeder kreeg een riante alimentatie die ze volledig zelf opmaakte. Als ik vroeg om zakgeld zei ze vraag aan je vader en die zei, je moeder krijgt genoeg. Ik had baantjes vanaf mijn 14e. Ik moest mijn eigen kleding kopen en spaarde verder alles op. Op mijn 18e had ik een mbo opleiding afgerond en kon ik een bovenwoning huren. Ik richte dat in met de inboedel van een overleden man op ons dorp. Na een half jaar kwam mijn vader eens kijken en die zag dat ik alle was met de hand deed en ik kreeg toen 500 gulden voor een wasmachine. Wat foute relaties later trouwde ik toen ik 25 was met mijn man. Toen ik 27 was werd ik moeder en stopte ik met werken.we hadden een huis gekocht en we leefden toen al zuinig want 2 kinderen opvoeden op 1 bescheiden inkomen was een uitdaging. We hebben pas een auto gekocht toen onze zoon 19 werd en voor zijn werk een auto nodig had. Ik ben later weer gaan werken, alles wat ik verdiende ging naar hypotheek aflossen en sparen. Alleen mijn vakantiegeld gaven we uit aan vakantie en Leuke Dingen. We hebben nu een senioren woning die is afbetaald een ruime buffer en toen mijn man bijna 6 jaar geleden met pensioen ging ben ik ook gestopt met werken zonder inkomen. Zijn AOW en pensioen zijn netto €2.400 Daar leven we dus prima van. Volgens de cijfers ruim onder modaal. Erfenis gekregen op mijn 37e van 100.000 gulden ( mijn vader had 8 kinderen en 3 ex vrouwen die allemaal mee erfden) daarvan hebben we 70.000 hypotheek afgelost op eerste huis 10.000 per kind op een spaarboekje en 10.000 buffer voor ons. Die erfenis heeft ons veel gegeven in rust bij onvoorziene uitgaven Maar we hebben altijd dan weer gezorgd dat we die buffer terugbrachten naar de 10.000 en later €4.500. Vanaf juli komt mijn AOW erbij en €200 pensioen per maand. Bieke

    BeantwoordenVerwijderen
  26. Ik lees ook het AD en doe wel mee met discussies die je daar kunt voeren. Er is een categorie mensen die altijd jaloers is. Anderen hebben verschillende toeslagen en zij niet. Dus die anderen hebben het beter. Altijd jaloers, altijd negatief. Daar hoort deze anoniem ook bij. G

    BeantwoordenVerwijderen

Reacties zijn welkom, maar kwetsende reacties naar mij of anderen, reclame en ook reacties met naar mijn mening onjuiste informatie worden niet geplaatst.
Over verwijderde of niet geplaatste reacties ga ik niet in discussie.