Afgelopen maandag schreef ik over eten voor €1,50 per dag.
Lezer Jannie heeft voor dit blog een gastblog geschreven over eten voor €2,50 per dag.
Jannie:
Er
is hier al een paar keer geschreven over eten voor 2,50 per dag. Ik wil
hier eens een boodschappenlijst uitwerken voor dit bedrag., dus 17,50
per week.
Een beetje gemiddeld ( geen duivenvoer, zoals G.Hoeksma uit Veendam heel lang deed- even googelen-) en voldoende voedingsstoffen.
Standaardlijst voor 1 week, op gesplitst in productgroepen pp
Gemiddelde
volwassene, geen dieet, geen vegetariër, beetje bio, geen pakjes of
zakjes, geen kiloknallers etc voldoende kookvaardigheid.
- Brood,
meel, havermout, brinta 1,80 euro.
Normaal persoon heeft 2 broden per week
nodig, dus zelf bakken is nodig. Broodmeel van Lidl of molen. Ik meng Lidl boerenbrood mix met de gewone bloem. Meel voor 2 broden kost dan 1
euro en 20 ct. De andere 60 ct is voor havermout, brinta etc.
- Boter/
olie/ margarine 60 ct per week.
Voor op brood of bij de
maaltijdbereiding. Ik koop een goede basic olijfolie en dieetmargarine
van de Lidl. De 60 ct is een schatting.
- Aardappelen/
rijst/pasta 1,20 per week. Aardappelen 3 keer per week Een portie voor
volwassene is ongeveer 300 gram is 30 ct per portie. . Rijst - Surinaamse
rijst kost 4,19 euro per 4,5 kg. Een portie rijst voor volwassene is 70
gram is 7 ct. /. Pasta.- meeste soorten 15 cent per portie van 80 gram (
droog).
- Peulvruchten : linzen, bonen erwten - droog uit pak of zak- 3 porties is 3 maal 75 gram is totaal 70 ct
- Eieren 5 stuks, bio 1 euro . te gebruiken bij broodmaaltijd of om bijv. pannenkoeken mee te bakken.
-( karne)melk , yoghurt, totaal 2,5 liter 1,95
-Groente
en fruit 3,00 per week pp Dat is niet veel. Op de markt een zak prei,
sinaasappelen, een kool, of een zak zuurkool, een citroen, winterpeen,
en nog wat peren bijv. Wat voorraad halen bij een boer helpt of een zak
met 5 kilo uien van de Lidl voor een euro. En een moestuin scheelt
enorm. Denk ook aan wat fruitbomen als je een tuin hebt. Ik heb van
oktober tot maart van mijn eigen appels gegeten
Een levende tuin is heel wat leuker en voordeliger dan een tegelvlakte
Eigen kiemen kweken levert ook kwalitatief goede voeding.
- Vlees/ vis 3,25 per week Dan kan je bijv. een keer salami of spek kopen en een schol op de markt.
- (Smeer)kaas,
pindakaas 1,50 per week. Dan kan je een verpakking basic kruidenkaas
kopen, 1/3 potje pindakaas en 2 plakjes kaas ( klein)
- Zoet beleg bijv appelstroop of jam samen 1/2 pot 50 ct
- Koffie
en thee. 1 euro per week.. Ook krap. Als je een kilo koffiebonen koopt
bij de Lidl kost dat ongeveer 7 euro. = goede kwaliteit arabica.. Je kan
hier voor 1 persoon 8 weken mee doen. zelf malen en 2 mokken koffie
per dag=16 tot 18 gram koffie pp per dag. Voor de rest thee
Dan is er nog een euro per week over voor kruiden en diversen ( suiker, zout, peper, ketjap,mosterd, sambal, kerrie)
Totaal = 17,50 voor 7 dagen is 2,50 per dag
Geen geld voor koek,snoep,chocola, fris, bier, wijn , luxe en overdaad.
Je moet redelijk kunnen koken en scherp inkopen. Veel basic of/ en markt. Geen pakjes en zakjes
In mijn studententijd en toen wij als jong stel een huis kochten leefden we zo.
Zelf
red ik dit nu alleen als ik in mijn eentje op de camping leef , dat
doe ik af en toe een week in Duitsland op een kleine boerencamping in
onze caravan, die daar op een jaarplaats staat.Mijn 2 huisgenoten (
echtgenoot en volwassen zoon)houden van meer luxe en dan doe ik ook wel
mee. Met af en toe chocola, of een kippetje op zondag of een wijntje en
meer koffie bijv.
Ook bak ik maar de helft van de tijd mijn brood.
Hoewel
ik het dus wel kan, besteed ik vaak 5 tot 5,50 euro pp per dag .
Gevarieerder, luxer en makkelijker. Ik eet bijv graag eens een
granaatappel
Voorbeeld weekmenu van 17,50 per week
- Maandag: bruine bonen of kapucijners met appelmoes van eigen appels of en salade. Glas (karne) melk erbij
- Dinsdag: nasi met kool, wortel, ui, prei en ei. Sinaasappel toe
- Woensdag: erwtensoep met prei, selderijknol en brood erbij
- Donderdag: mosterdsoep vooraf. Dan pannenkoeken met spek en appel. Yoghurt toe
-Vrijdag: schol met winterwortel en aardappel. Sinaasappel toe
- Zaterdag: linzenschotel met spinazie. Gestoofde peren toe
- Zondag:
preischotel met aardappel en saus gemaakt van melk en smeerkaas uit
oven ( aardappeltje anders- zelf gemaakt) . yoghurt toe
Verder broodmaaltijden met thee en of (karne)melk met divers beleg( zie lijst) of havermout of brinta
Fruit. Af en toe een ei, 2 keer koffie per dag en water naar behoefte
Wat er in dit weekmenu mist zijn noten. Die zijn duur.
Zelf hebben we een walnotenboom en wat hazelnotenstruiken. Die raap ik
en droog ik. Hazelnoten zijn in het najaar overal te vinden trouwens. De
struiken staan ook vaak langs sportvelden.
Er is
meer in de natuur te plukken. Denk aan bramen, rozenbottels. Mijn zoon
haalt Japanse oesters van de pier bij Holwerd . Ik pluk daar wel eens
zeekraal.
Hebben jullie nog suggesties, aanvullingen commentaar etc. ?